czwartek, 25 listopada 2021

ZBRODNIA W ŚWIECIE MODY

 

    
    W związku z premierą kinową filmu "Dom Gucci" pomyślałam, że to dobra okazja, aby napisać o książkach kryminalnych zawiązanych ze światem mody. Jest on synonimem przepychu, blichtru, popularności i bogactwa. Wspaniali projektanci, pokazy mody, piękne stroje, błysk fleszy. Wszystko to brzmi jak bajka. Niestety życie to nie bajka, a ten pozornie piękny świat ma swoje mroczne strony. Za kulisami spektakularnych pokazów dzieją się ludzkie dramaty - samobójstwa, morderstwa, cierpienie. 11 lutego 2010 r. samobójstwo popełnił brytyjski projektant Alexander McQueen. Zmagał się on z ciężką depresją i uzależnieniem od narkotyków. W 1993 r. założyciel słynnej marki Victoria's Secret Roy Raymond rzucił się z mostu Golden Gate i zginął na miejscu. Podobno nie mógł sobie poradzić z tym, że sprzedał swoja markę. Niestety podobny los spotkał piękną modelkę Rusłanę Korszunową, która rzuciła się z okna swojego apartamentu na Manhattanie. Mimo, że świat mody leżał u jej stóp, delikatna i wrażliwa dziewczyna nie mogła poradzić sobie z presją jaka jest w tym środowisku wywierana na młodych dziewczynach. Jednak na tym tragedie świata mody się nie kończą. Dochodzi tu także do zbrodni. O tym właśnie mówi najnowszy film Ridleya Scotta. 

Morderstwo Maurizio Gucciego


    27 marca 1995 r. na schodach do swojego biura zostaje zastrzelony wnuk założyciela słynnego domu mody. Żeby poznać genezę tej sprawy trzeba się cofnąć wiele lat wstecz. W 1906 r. we Florencji młody syn włoskiego kupca Guccio Gucci otwiera sklep specjalizujący się w sprzedaży toreb bagażowych. Wkrótce firma się rozrasta, aż do osiągnięcia międzynarodowego sukcesu. Interes po nim przejmuje jego syn Aldo, który ma smykałkę do biznesu i dzięki niemu firma szybko się rozwija.


Inaczej sprawa miała się niestety z wnukiem potentata Maurizio. Będąc jeszcze na studiach młody Gucci poznał przebojową i niepokorną Patrizię Reggiani. Dziewczyna marzyła o życiu w luksusie i owinęła sobie chłopaka wokół palca, doprowadzając do ślubu w 1973 r. Nie podobało się to ojcu Maurizio, przez co został on wydziedziczony. Jednak nie trwało to długo, bo sprytna młoda pani Gucci miała wielką siłę przebicia. Patrizia szybko zajęła się roztrwanianiem majątku męża, który był całkowicie pod jej pantoflem. Jednak jak wiadomo los potrafi być przewrotny, a nawet najuleglejszy facet może powiedzieć w końcu "dość". I tak się stało w przypadku Maurizia, który zakochał się w pięknej dekoratorce wnętrz Paoli Franchi i rozwiódł się z Patrizią. Mimo, że zostawił jej wielki majątek, kobiecie i tak było mało. Poza tym nie mogła zdzierżyć, że Maurizio chce ożenić się Paolą, a jej nie chce wypłacić części pieniędzy ze sprzedaży akcji firmy. Dlatego też wraz ze swoją wróżką Giuseppiną Auriemnią wynajmuje zabójców. Policja jednak z czasem wpada na trop, a wspólnicy zeznają przeciwko Patrizi z zemsty, bo nie podzieliła się z nimi pieniędzmi. Zostaje skazana na 29 lat więzienia, ale wychodzi w 2017 r. 


Jest to naprawdę ciekawa historia, która pokazuje do czego może doprowadzić żądza pieniędzy. W filmie Ridleya Scotta Patrizię Reggiani gra Lady Gaga i myślę, że będzie on hitem. 


Zabójstwo Gianniego Versace
    15 lipca 1997 r. na schodach przed swoim domem w Miami Beach zostaje zastrzelony sławny projektant Gianni Versace. Urodził się on we Włoszech i był synem krawcowej. Jego matka miała też sklep z odzieżą, więc syn już od najmłodszych lat uczył się on niej fachu. Był zafascynowany pięknymi tkaninami i wkrótce zaczął pracować jako projektant. Jego stroje były bardziej odważne, kobiece i seksowne. Interesował się też starożytną Grecją, co miało swoje odzwierciedlenie w jego dziełach - logo domu Versace to Meduza (w mitologii greckiej potwór, który swoim spojrzeniem zamieniał wszystko w kamień) oraz grecki ornament meander. Jego muzami były najsławniejsze modelki takie jak Claudia Schiffer, Cindy Crawford czy Naomi Campbell. Niestety wspaniałą karierę przerwała jego nagła śmierć w wieku zaledwie 50 lat. 


Versace został zastrzelony przez seryjnego mordercę Andrew Cunananna. Pochodził on z przeciętniej rodziny, ale już od najmłodszych lat pragnął życia w luksusie. Był niezwykle inteligentny - jego IQ wynosiło 147. Niestety nie zdecydował się na robienie kariery naukowej, ale stał się utrzymankiem bogatych mężczyzn, aby spełnić swoje marzenie o życiu w luksusie. Jednak wkrótce zaczyna się z nim dziać coś niedobrego. 27 kwietnia 1997 r. zatłukł młotkiem swojego byłego partnera Jeffreya Traila. Następnie zastrzelił swojego ukochanego, architekta Davida Madsona. 4 maja zadźgał 72-leniego dewelopera Lee Miglina. Od tej pory jego śladem podąża FBI. 9 maja zastrzelił dozorcę Williama Reese'a, któremu ukradł furgonetkę, a następnie pojechał na Florydę, gdzie przebywał 2 miesiące. 15 lipca z jego ręki ginie Gianni Versace. Świadek tego morderstwa próbuje ścigać Cunananna, ale niestety udaje mu się uciec. Wkrótce policja trafia na porzuconą furgonetkę, gdzie znajdują się jego ubrania, paszport i wycinki z gazet mówiące o zabójstwach, których się dopuścił. Szybko powstały teorie na temat śmierci znanego projektanta. Miała to być zemsta za odrzucenie - Cunannan bardzo chciał zostać kochankiem Versacego, ten jednak nie był nim zainteresowany. Pojawia się także wątek sensacyjny - uważano, że zamieszana jest w to mafia, co jest jednak moim zdaniem absurdalne. To, że Versace był Włochem nie oznacza od razu, że miał jakieś powiązania z mafią. Niby zasugerował to jego partner Antonio D'Amico, ale mógł to zrobić na złość siostrze Versacego Donatelli, której szczerze nie znosił i to ze wzajemnością. Poza tym Andrew Cunannan totalnie nie pasuje na mafijnego cyngla. Pojawiły się nawet plotki, że uknuła to jego własna rodzina, ale to tylko oszczerstwa. Niestety już nigdy nie dowiemy się jakimi motywacjami kierował się Cunannan, ponieważ 23 lipca 1997 r. na łodzi, na której się ukrywał, popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta z tej samej broni, z której zginął Versace. O zabójstwie słynnego projektanta opowiada mini serial "American Crime Story. Zabójstwo Versace".

 

Twórcy serialu próbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego doszło do tej straszliwej zbrodni, dlatego też fabuła skupia się w dużej mierze na zabójcy Andrew Cunannanie. Na duże uznanie zasługują kreacje aktorskie Penelope Cruz, która gra Donatellę Versace oraz świetnego Darrena Crissa, który sportretował Andrew Cunannana. Jest to serial naprawdę warty objerzenia. Można go znaleźć na Netflixie.
    Teraz chciałam przedstawić moje ulubione książki, w których dochodzi do zbrodni z modą w tle. Zapraszam.

Corrie Jackson "Fashion Victim"
    Dziennikarka śledcza Sophie Kent podczas badania sprawy zabójstw nastolatków przypadkowo spotyka młodą dziewczynę Natalię Kotow. Natalia pochodzi z Rosji i przyjechała do Londynu, aby zostać modelką. Jest bardzo ładna i reprezentuje typ urody pożądany przez projektantów. Dlatego wszyscy wróżą jej spektakularną karierę. Mimo to Sophie zauważa, że dziewczyna dziwnie się zachowuje - jest zdenerwowana, nieobecna i wygląda jakby czegoś się bała. W końcu wyznaje dziennikarce, że została zgwałcona, ale nie chce powiedzieć przez kogo. Sophie domyśla się, że to ktoś z branży i do tego wpływowy. Niestety nie udaje jej się nakłonić Natalii do zwierzeń, ponieważ zostaje ona brutalnie zamordowana. Sophie poprzysięga sobie, że za wszelką cenę odnajdzie mordercę. Nie będzie to jednak proste, bo wszędzie napotyka na mur milczenia. Właścicielka agencji "Models International" twierdzi, że Natalia była uzależniona od narkotyków. Ponadto  Ewa, współlokatorka Natalii, mówi Sophie że obserwuje ją mężczyzna i uważa, że to były chłopak Natalii Aleksiej, który podążył za nią z Rosji. Aleksiej to niebezpieczny człowiek, mający przeszłość kryminalną. Jednak czy byłby zdolny zabić swoją byłą dziewczynę, którą rzekomo kochał? Sophie coś tu się nie zgadza - czemu Natalia miałaby ukrywać, że to on ją skrzywdził. Dziennikarce udaje się dotrzeć do sławnej modelki Lydii Lawson, która mówi jej, że w środowisku modelek dzieją się niepokojące rzeczy, jednak nie wyjawia szczegółów. Wkrótce i ona zostaje zamordowana. Sophie wie, że weszła na niebezpieczną ścieżkę - ktoś nie cofnie się przed niczym, aby jego sekrety nie ujrzały światła dziennego. Ile jest w stanie poświęcić, aby dotrzeć do prawdy? "Fashion Victim" to bardzo wciągająca książka. Różni się od tych, które zazwyczaj czytam, ponieważ wolę klasyczne kryminały, a to jest bardziej thriller i to nie pozbawiony brutalności, za którą nie przepadam. Jednak mimo to wciągnęła mnie i zainteresowała. Fabuła jest dobrze skonstruowana - dziennikarka śledcza, która boryka się z własną traumą, postanawia pomóc obcej dziewczynie i trafia na ślad ciemnej strony świata mody. Ktoś wykorzystuje modelki do niecnych celów i do końca nie wiadomo o co dokładnie chodzi. Zakończenie też jest bardzo dobre, co ma wrażenie jest rzadkością we współczesnych powieściach. Dlatego też uważam, że to ciekawa pozycja i warto się zapoznać.

Patricia Moyes "Morderstwo w świecie mody"

    Tego wieczoru praca w redakcji magazynu "Moda" wre. Pracownicy przygotowują dodatek specjalny o pokazach w Paryżu. Jako ostatnia zostaje w pracy zastępca redaktor naczelnej Helena Pankhurst. Rano dozorca odkrywa, że kobieta została zamordowana. Wezwana na miejsce policja szybko odkrywa co było przyczyną śmierci - cyjanek potasu w termosie z kawą. Śledztwo prowadzi nadinspektor Henryk Tibbett, który ma niejako powiązania ze światem mody - siostrzenica jego żony Weronika Spence jest modelką i współpracuje właśnie z magazynem "Moda". Nadinspektor szybko przekonuje się jak skomplikowane są relacje między współpracownikami, szczególnie że są oni artystami, a świat mody budzi skrajne emocje. Szybko okazuje się, że każdy coś ukrywa, wiele osób miało motyw, a cyjanek potasu był ogólnie dostępny w pracowni fotograficznej. Nawet sama ofiara coś ukrywała i to prawdopodobnie niejedną rzecz. Jedyne czego w tej sprawie nie brakuje to podejrzani - arogancki fotograf, który według plotek miał z ofiarą romans, jego żona będąca rywalką Heleny o fotel redaktor naczelnej, zazdrosna współlokatorka, redaktor, będący rzekomo najlepszym przyjacielem, ekscentryczny projektant. Może to być jednak ktoś, kogo nikt nie podejrzewa. Nadinspektor Tibbett wraz z Weroniką starają się dojść do prawdy. Jednak przed nimi długa i niebezpieczna droga. Ta książka ma wszystko to co lubię - jest to klasyczny kryminał w starym stylu. Dowiadujemy się, że spektakularne pokazy mody, zjawiskowo piękne modelki, wspaniałe stroje to tylko fasada, za którą kryją się zwykłe ludzkie namiętności. I to całkiem przyziemne, wbrew temu co próbuje naszemu śledczemu wmówić właściciel magazynu twierdzący, że jego pracownicy zachowują się jak się zachowują, ponieważ są wyjątkowi, bo tylko tacy ludzie mogą kreować trendy. Jest zupełnie inaczej - ich motywacje są całkiem przeciętne. Zakończenie też jest interesujące, a intryga dobrze przeprowadzona. Bardzo mi się tak książka podobała, bo trochę przypomina mi styl Agathy Christie. "Morderstwo w świecie mody" to pozycja ciekawa i wciągająca. Szkoda, że nie ma więcej książek tej autorki, poza jedną, bo chętnie bym przeczytała.

Dorothy Howell "Torebki i morderstwo"
    Bohaterką powieści jest Haley Randolph. Jest to młoda, atrakcyjna blondynka, która od niedawna zaczęła pracę marzeń - w prestiżowej kancelarii prawniczej Pike Warner. Wydawałoby się, że ma idealne życie jednak Haley ma pewną słabość, a nawet można by rzec obsesję - markowe torebki. Przy okazji nie obejdzie się też bez markowych ciuchów i butów. Przez to jej karty kredytowe są obciążone na maxa, a konto świeci pustkami. Dlatego też wieczorami i w weekendy Haley podejmuje mniej prestiżową pracę w domu towarowym Holt's. Nienawidzi jej, ale nie ma wyjścia, bo bank co chwilę wysyła jej upomnienia. Haley uważa swoje stanowisko ekspedientki za bardzo nudne, ale zmienia zdanie kiedy pewnego wieczoru znajduje w magazynie zwłoki zastępcy kierownika Richarda. Policja niestety podejrzewa właśnie ją, ponieważ to ona znalazła ciało, a ponad to w Pike Warner toczy się wobec niej postępowanie dyscyplinarne o sprzeniewierzenie środków firmy. Haley wie, że nie dopuściła się żadnego z tych przestępstw i postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Pomaga jej przyjaciel Jack Bishop, który jest prywatnym detektywem oraz tajemniczy Ty Cameron, którego początkowo wzięła za pracownika sklepu, a okazał się być jego właścicielem. Jednak kto mógł zabić Richarda? Był wprawdzie wrednym typem, ale przecież musiało chodzić o coś więcej. Czyżby ktoś czyhał na jego posadę? A może to zazdrosny mąż, bo Richard miał opinię miłośnika mężatek. Przed Haley trudna droga, jednak co innego może ją podnieść na duchu niż nowa torebka od Prady i kostium od Chanel. Jest to lekki kryminał z markowymi torebkami od Prady, Fendi i Gucciego, eleganckimi ciuchami od Chanel i luksusowymi butikami Los Angeles w tle. Jest to przyjemna opowiastka, bardzo na luzie, niewymagająca. Dobrze się ją czytało, mimo iż główna bohaterka może irytować, bo zachowuje się głupio i infantylnie. Jednak też jestem kobietą i mam słabość do butów i torebek, więc po części rozumiem :-) . Fajna książka do poczytania jako niezobowiązująca lektura i na pewno sięgnę po kolejną część.

    Można się zastanawiać, czy świat mody jako ten, który jest pełen przepychu i luksusu, ale też presji otoczenia, może być bardziej narażony na zawiść, co częściej prowadzi do zbrodni. Na pewno pod jakimś kątem tak jest. Jednak myślę, że moda jest bardzo ważną częścią popkultury i też definiuje nas jako członków cywilizowanego świata. W końcu "jak cię widzą, tak cię piszą". Na pewno budzi ona fascynację, ale też skrajne emocje. Choć świat się zmienia i teraz jest zupełnie inne spojrzenie na modę, niż to było nawet 20 lat temu. Teraz przede wszystkim zwraca się uwagę na ekologię, a branża modowa zużywa dużo zasobów naturalnych. Jednak mimo to uważam, że moda zawsze będzie królować, ponieważ człowiek jest zwierzęciem trochę próżnym i lubiącym przyjemności, a co jest przyjemniejsze od pary nowych szpilek :-) ? 


Bibliografia:
  1. "Ofiary świata mody - kto oprócz Alexandra McQueena nie poradził sobie z presją?" na:Temat - https://natemat.pl/817,ofiary-swiata-mody-kto-oprocz-alexandra-mcqueena-nie-poradzil-sobie-z-presja 
  2. Czekacie na "House of Gucci"? Poznajcie prawdziwą historię morderstwa Maurizio Gucciego, na podstawie, której powstał film Glamour.pl - https://www.glamour.pl/artykul/czekacie-na-house-of-gucci-poznajcie-prawdziwa-historie-morderstwa-maurizia-gucciego-na-podstawi-ktorej-kreca-film-210319044341
  3. Wikipedia
  4. T.di Corcia, Gianni Versace. Biografia, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013, 
  5. C.Jackson, Fashion Victim, Wydawnictwo W.A.B., 2018, można kupić tu: https://www.empik.com/fashion-victim-jackson-corrie,p1178361517,ksiazka-p
  6. P.Moyes, Morderstwo w świecie mody, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1975, można kupić na Allegro
  7. D.Howell, Torebki i morderstwo, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...