czwartek, 3 lutego 2022

SŁYNNI DETEKTYWI - SHERLOCK HOLMES. CZĘŚĆ IV - SPUŚCIZNA



        Mimo upływu prawie 150 lat od powstania Sherlocka Holmesa, genialny detektyw jest wciąż żywy. Ma się wręcz wrażenie, że zawsze był żywy - mimo, iż jest to postać fikcyjna, tak bardzo stał się legendarny, że jest odbierany jako autentyczny człowiek żyjący w dawnych czasach. Jego niesamowita osobowość, geniusz i sposób działania na zawsze przejdą do historii. Nie ma więc się co dziwić, że jego osoba inspirowała i inspiruje wielu pisarzy, których marzeniem jest kontynuować dzieło sir Arthura Conan Doyle'a. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ poprzeczka jest podniesiona bardzo wysoko, a poza tym jeśli postać Sherlocka osadzi się w jego czasach, trzeba też dosyć dobrze czuć klimat XIX-wiecznej Anglii. Jednak wielu pisarzy podejmuje tę próbę, ponieważ w dużej mierze są wielkimi fanami znanego detektywa, a jest on bardzo fascynującą postacią. Poniżej chciałam przedstawić propozycje, które mnie najbardziej przypadły do gustu. Zapraszam.


Anthony Horowitz "Dom Jedwabny"


    Anthony Horowitz jest urodzonym w 1959 r. brytyjskim pisarzem i scenarzystą - twórcą scenariusza do kilku odcinków serialu "Poirot" na motywach powieści Agathy Christie, "Detektyw Foyle" oraz "Morderstwa w Midsomer".  Jest też twórcą cyklu powieści o nastoletnim detektywie Alexie Riderze. Tak więc z detektywami jest za pan brat :-) . Odpowiada też za książkową kontynuację przygód Jamesa Bonda. "Dom Jedwabny" opowiada o nieznanej do tej pory sprawie Sherlocka Holmesa. Do słynnego detektywa zgłasza się o pomoc znany marszand Edmund Carstairs, który uważa że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wszystko zaczęło się od sprzedaży cennych obrazów amerykańskiemu miliarderowi Corneliusowi Stillmanowi. Dzieła sztuki przebyły drogę przez Atlantyk statkiem, a z Nowego Yorku podróżowały do Bostonu pociągiem, pod pieczą agenta galerii Carstairsa Jamesa Devoya. Niestety pociąg został napadnięty przez groźny Gang Kaszkietów - Devoy został zastrzelony, a obrazy zniszczone w wyniku wybuchu. Zrozpaczony Carstairs wyruszył w podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie ze Stillmanem wynajął detektywa Billa McParlanda i wyznaczył nagrodę za informację o miejscu przebywania Gangu Kaszkietów. Dzięki temu udało się dokonać obławy i w wymianie ognia ginie prawie cały Gang z jego szefem Rourke O'Donaghue. Niestety jego drugiemu szefowi, który był bratem bliźniakiem Rourke, czyli Keelanowi, udało się zbiec. 



Wkrótce Carstairs wraca do domu statkiem, na pokładzie którego poznaje swoją przyszłą żonę Catherine. Niestety wkrótce okazuje się, że Stillman został zamordowany, a Carstairsa i jego żonę prześladuje tajemniczy Amerykanin - marszand jest przekonany, że to Keelan O'Donaghue chce się na nim zemścić za śmierć brata. Holmes postanawia mu pomóc, ponieważ ta sprawa niezwykle go interesuje. Do śledzenia tajemniczego mężczyzny wysyła przywódcę Bandy z Baker Street, czyli Wigginsa oraz jego kolegę Rossa. Wkrótce okazuje się, że Ross zaginął po tym jak się czegoś bardzo przestraszył. Niestety zostaje odnaleziony martwy z jedwabną wstążką okręconą wokół nadgarstka. Holmes zaczyna zdawać sobie sprawę, że zajmując się problemem marszanda, trafił przypadkowo na inną sprawę - trudniejszą i bardziej mroczną. Aby znaleźć mordercę będzie musiał narazić nie tylko swoją reputację, ale własne życie. Tylko czy doktor Watson tym razem będzie w stanie wyciągnąć przyjaciela z kłopotów? I jakie sekrety kryje londyńska socjeta, że zrobi wszystko, aby nie ujrzały światła dziennego? Moim zdaniem ta książka najlepiej odzwierciedla klimat powieści sir Arthura Conan Doyle'a. Horowitz naprawdę rozumie postać Sherlocka Holmesa i bardzo dobrze odnajduje się w realiach wiktoriańskiej Anglii. Czytając tę książkę ma się naprawdę wrażenie, że to kontynuacja przygód znanego detektywa. Zarówno Holmes jak i Watson są bardzo dobrze napisanymi postaciami, zagadki są naprawdę ciekawe i w podobnym klimacie jak u Conan Doyle'a. Jedyne co się różni to druga sprawa jaką bada Holmes - jest ona naprawdę ciężka i makabryczna, a jednak Conan Doyle nie podejmował aż tak trudnych tematów, jego książki są bardziej lekkie. Tutaj szczególne w drugiej połowie książki wchodzimy na naprawdę mroczne terytorium i podczas czytania przytłacza nas groza sytuacji. Jednak mimo to książka jest naprawdę ciekawa i warta uwagi. Autor wykonał kawał dobrej roboty i myślę, że sam Conan Doyle byłby zadowolony.


Bonnie Macbird "Sherlock Holmes i sztuka we krwi"


    
    Bonnie Macbird to amerykańska pisarka i scenarzystka, zdobywczyni wielu nagród w tym Emmy. Jest też aktorką i reżyserką teatralną oraz wielką fanką Sherlocka Holmesa. Akcja powieści dzieje się w czasach wiktoriańskich - Holmes dostaje list od nowej klientki. Jest nią znana paryska śpiewaczka Emmeline "Cherie" La Victoire. Kobieta bardzo martwi się o swojego małego synka Emila, z którym straciła kontakt. Emil jest owocem romansu śpiewaczki z earlem Pellinghamem - jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Anglii. Dziecko jest wychowywane przez earla i jego żonę, którą uważa za własną matkę. Emmeline jest przez niego uważana za przyjaciółkę rodziny i może się z nim spotykać raz w roku na Boże Narodzenie. Jednak w tym roku odmówiono jej kontaktu z synem i kobieta czuje, że stało się coś złego. Poza tym jest obserwowana przez podejrzanych opryszków i została napadnięta. Emmeline czuje się jak w potrzasku, ponieważ ojciec jej dziecka jest bardzo potężnym człowiekiem i nie ma ona szans w konfrontacji z nim. Dlatego prosi o pomoc słynnego detektywa. Holmes postanawia zająć się tą sprawą, mimo iż jego brat Mycroft pragnie, aby pomógł mu odnaleźć skradziony posąg Marsylskiej Nike - bezcennego dzieła sztuki, które zaginęło podczas transportu.


Holmes udaje się jednak do Paryża, ale uważa że te sprawy są ze sobą powiązane. Na miejscu staje w szranki z niejakim Jeanem Vidocqiem, który podaje się za potomka słynnego założyciela Paryskiej Policji i również ma chrapkę na posąg Nike. Sherlock zaczyna zdawać sobie sprawę, że zagadka z którą przyszło mu się zmierzyć, jest bardziej skomplikowana niż z początku się wydawało - Pellingham jest znanym kolekcjonerem dzieł sztuki, a z jego fabryki zaginęło w tajemniczych okolicznościach troje dzieci. Ponadto śladem naszych bohaterów podążają tajemniczy prześladowcy, a sam Holmes nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że sam znalazł się w ogromnym niebezpieczeństwie. Kolejna bardzo ciekawa odsłona przygód słynnego detektywa. Klimat jest dosyć dobrze zachowany, postacie są interesujące, akcja jest bardzo wartka, a sprawa wciągająca. Holmes od Macbird jest jednak bardziej uczuciowy i emocjonalny niż w oryginale. Dosyć dobrze przedstawiony jest doktor Watson, nie odbiega on bardzo od pierwowzoru. Tło historii jest takie jakie powinno być, a sama sprawa może nie jest tak spektakularna pod kątem dedukcyjnym jak u Conan Doyle'a, ale jest całkiem ciekawa. I tutaj podobnie jak u Horowitza, pojawia się ciężki temat, czego raczej nie ma w oryginalnych opowiadaniach. Ogólnie mam wrażenie, że współczesne powieści są o wiele bardziej brutalne, niż te w dawnych czasach. Może autorzy tacy jak Conan Doyle mieli wtedy przeświadczenie, że ich książki będą czytały wrażliwe damy 😁 więc się hamowali, a poza tym to było chyba w złym guście zamieszczać brutalne opisy. Akcja tej książki jest bardzo dynamiczna - ciągle jakieś bójki i pościgi, ale dzięki temu się nie dłuży. Mimo pewnym braków dedukcyjnych uważam, że naprawdę warto się zapoznać. 


"Pusty dom Sherlocka"


    Jest to zbiór opowiadań i wierszy fanów Sherlocka Holmesa, który powstał aby wesprzeć akcję Undershaw Preservation Trust, czyli fundacji mającej na celu uratować rezydencję Undershaw. Była ona domem sir Arthura Conan Doyle'a w latach 1897-1907 i brał on udział w jej projektowaniu. To właśnie tu powstała najsłynniejsza powieść o Sherlocku Holmesie, czyli "Pies Baskerville'ów". Niestety Doyle sprzedał rezydencję, którą przekształcono na hotel. Z czasem popadła ona w ruinę, a wkrótce postanowiono przerobić ją na budynki mieszkalne. Temu właśnie sprzeciwia się fundacja, która uważa że ten dom to wielki zabytek i pragnie go uratować. Dlatego też powstała ta książka. Warto też wspomnieć, że fundacji patronuje Mark Gatiss, współtwórca serialu BBC "Sherlock" oraz odtwórca jednej z głównych ról - Mycrofta Holmesa. Na książkę składają się wiersze i opowiadania fanów Sherlocka z całego świata. Są ona bardzo różnorodne - jedne to kryminały, inne to można by rzec opowiadania psychologiczno-filozoficzne. Wiadomo jedne są lepsze, inne gorsze, ale kilka z nich zasługuje na uwagę, bo dosyć dobrze oddają klimat twórczości Conan Doyle'a. Jednym z nich jest "Sprawa błękitnego kryształowego flakonika" autorstwa Luke'a Benjamena Kuhnsa. Inspektor Lestrade zwraca się do Holmesa o pomoc w sprawie morderstwa młodej guwernantki Deseray Underwood, która została znaleziona martwa w swoim pokoju zamkniętym od wewnątrz, a jej ciało nie nosiło śladów przemocy. Chociaż najbardziej oczywistym podejrzanym wydaje się być narzeczony dziewczyny, to Holmes zauważa ciekawą rzecz - flakonik perfum, w którym wcale nie znajdują się perfumy. Jest to nawet ciekawe opowiadanie z interesującym narzędziem zbrodni i motywem.
    Kolejnym opowiadaniem wartym uwagi jest "Szalony pułkownik" Evgeniyi Ziminej. Klientką słynnego detektywa jest pani Warburton, której mąż popadł w obłęd - błąka się on po mieście i woła syna, który zginął tragicznie na wojnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego - każdy żałobę przechodzi inaczej, gdyby nie to, że państwo Warburton nigdy nie mieli dzieci. Żona podejrzewa męża o zdradę, ale Holmes uważa że sprawa ma drugie dno.  Bardzo ciekawe opowiadanie i świetny pomysł na intrygę. Myślę, że jest to najlepsza historia w całym zbiorze. 
    W "Sprawie morderstwa" Carli Coupe, niejaka pani Maurice prosi Holmesa aby udowodnił niewinność jej pracodawcy doktora Undershawa, który został oskarżony o morderstwo pana Velopera. Panowie jakiś czas wcześniej pokłócili się o sprawy finansowe, ale niedawno pan Veloper przybył do domu doktora, aby się pogodzić. Niestety w zamkniętym od środka pokoju doszło do kłótni, po czym znaleziono nieprzytomnego doktora i jego gościa, który miał wbity nóż w plecy. Doktora szybko aresztowano, ale jego gospodyni wierzy w jego niewinność. Czy Holmes da radę to udowodnić i czy aby na pewno kobieta się nie myli? Myślę, że tutaj najbardziej zachowany jest klimat twórczości Conan Doyle'a - zamknięty pokój, oczywisty morderca, który może wcale nie jest tak bardzo oczywisty. Naprawdę ciekawa sprawa.
    Na uwagę zasługuje również "Druga Opończa" Jacka Foleya. Tym razem Holmes staje do walki z tytułową Drugą Opończą, czyli tajemniczą organizacją przestępczą, która odpowiada za śmierć pisarza lorda Ashdowna i planuje spektakularną kradzież. Nawet Holmes nie zdaje sobie sprawy z jak groźnym przeciwnikiem przyjdzie mu się zmierzyć. Podobało mi się to opowiadanie, ponieważ lubię motyw tajnych organizacji przestępczych. Poza tym autor miał ciekawy pomysł na zakończenie. 
    Chociaż "Pusty dom Sherlocka" na pewno nie dorównuje kunsztowi sir Arthura Conan Doyle'a, to cel który przyświecał jego powstaniu jest bardzo ważny, dlatego uważam że warto się zapoznać. Poza tym bardzo cieszy fakt, że Holmes ma tak wielu fanów, którzy gotowi są wspomóc fundację. Z tego co udało mi się przeczytać, udało się odrestaurować rezydencję Undershaw i w 2016 r. otwarto tam szkołę, a więc wysiłek się opłacił i bardzo mnie to cieszy.
    Niewątpliwie postać Sherlocka Holmesa należy do kanonu światowej literatury i myślę, że będzie inspirować twórców również w przyszłości, może nawet i tej dalekiej. Jest to wspaniała postać stworzona przez fantastycznego pisarza, który dzięki temu zapewnił nieśmiertelność nie tylko sobie, ale też swojemu detektywowi. Serdecznie polecam każdemu zapoznanie się z twórczością Conan Doyle'a, ale też pozostałych autorów piszących o genialnym detektywie, bo naprawdę warto. Szczerze nie wyobrażam sobie świata bez Sherlocka Holmesa :-) . 



Bibliografia:
  1. A.Horowitz, Dom Jedwabny, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2011, można kupić na Allegro
  2. B.MacBird, Sherlock Holmes i sztuka we krwi, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2019, można kupić np. tu: https://www.empik.com/art-in-the-blood-sherlock-holmes-macbird-bonnie,p1227570721,ksiazka-p lub tu: https://bonito.pl/k-1631307-sherlock-holmes-i-sztuka-we-krwi
  3. Pusty dom Sherlocka, Wydawnictwo REA-SJ 2013, można kupić tu: https://bonito.pl/k-90334621-pusty-dom-sherocka
  4. Wikipedia



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...