czwartek, 1 września 2022

MORDERSTWO W INTERNACIE, CZYLI (NIE)IDEALNY POCZĄTEK SZKOŁY



    Dzisiaj pierwszy dzień szkoły i myślę, że dużo osób takich jak ja, które edukację zakończyło dawno temu, patrzy na ten dzień z sentymentem. Dzieci i młodzież, której skończyły się już wakacje pewnie ma inne zdanie. Ja jednak z rozrzewnieniem wspominam czasy kiedy jedynym moim obowiązkiem była nauka i posprzątanie pokoju. Kiedy jesteśmy młodzi bardzo nam śpieszno do bycia dorosłym i zazwyczaj nie doceniamy tego co mamy. Potem musimy iść do pracy, wykonywać obowiązki domowe i mieć tylko 26 dni urlopu w roku. Dlatego też czasy szkolne mogą w nas budzić sentyment. Chociaż z drugiej strony szkoła może być też wręcz miejscem bitwy - istnienie różnych grup zwalczających się wzajemnie, desperackie dążenie do akceptacji, chęć wykazania się. Dlatego też życie szkolne rzadko przypomina sielankę, a jeszcze gorzej jest w zamkniętym środowisku jakim jest internat. Stąd właśnie mój pomysł na przedstawienie książek, których akcja dzieje się właśnie w internacie, w którym dochodzi do niecodziennych wydarzeń.


Agatha Christie "Kot wśród gołębi"


    Meadowbank, renomowana szkoła dla dziewcząt. Wydawałoby się, że to ostatnie miejsce, w którym może zostać popełnione morderstwo, a jednak. W nowo wybudowanym pawilonie sportowym zostają odnalezione zwłoki nauczycielki gimnastyki. Nie miała ona powodu, aby przebywać w tym miejscu o później porze. Czyżby nakryła złodzieja? Jedna z uczennic, księżniczka Shaista uważa, że zabójstwo nauczycielki może być z nią związane. Była ona zaręczona z księciem Alim Yusufem, arabskim władcą przychylnym zachodowi, który zginął podczas rewolucji. Książę posiadał niezwykle cenne diamenty, którymi są zainteresowane szajki złodziei. Klejnoty warte setki tysięcy funtów na pewno stanowią poważny motyw. Jednak co miała z tym wspólnego nauczycielka gimnastyki? Kiedy w szkole dochodzi do porwania i kolejnego morderstwa jedna z uczennic Meadowbank postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i udaje się po pomoc do słynnego detektywa Herculesa Poirot. Trafia on na skomplikowany węzeł intryg, zazdrości, skrywanych sekretów i międzynarodowych szpiegów. Czy jednak Meadowbank da się jeszcze uratować? Nie jest to taki typowy kryminał Agathy Christie. Chociaż mamy tu klasyczne morderstwa i krąg podejrzanych, otrzymujemy także intrygę polityczną w tle. Ciekawie przedstawiona jest sama szkoła dla panien, głównie z punktu widzenia dyrektorki panny Bulstrode. Tak właśnie można sobie wyobrazić staroświecką, elitarną szkołę - elegancką, snobistyczną, ale mającą swój urok. Sama intryga kryminalna jest oczywiście jak to u Agathy Christie na wysokim poziomie. Chociaż Hercules Poirot pojawia się właściwie pod koniec książki, to i tak jak zwykle staje na wysokości zadania. Mimo, że nie ma tutaj wielu zwrotów akcji, to książka i tak bardzo wciąga. Serdecznie polecam nie tylko fanom Królowej Kryminałów. 


Tana French "Ściana sekretów"



    Akcja powieści dzieje się w ekskluzywnej szkole katolickiej imienia świętej Kildy w Irlandii. Parę miesięcy wcześniej doszło tam do zabójstwa - ktoś strzaskał głowę szesnastoletniego Chris Harpera, ucznia sąsiedniej szkoły. Sprawa pozostała nierozwiązana, co do tej pory dręczy detektyw Conway, która prowadziła śledztwo. Niespodziewanie do detektywa Stephena Morana zgłasza się uczennica szkoły Holly Mackey, która jest córką policjanta. Przekazuje mu ona notatkę, którą ktoś przyczepił do tzw. ściany sekretów - miejsca w którym dziewczęta mogą anonimowo dzielić się swoimi przemyśleniami i problemami. Tekst na notatce brzmi: "Wiem, kto go zabił". Zaintrygowany detektyw Moran zgłasza się do detektyw Conway i razem postanawiają udać się do świętej Kildy, aby spróbować rozwiązać tą zagadkę. Na miejscu wygląda na to, że grupa która mogła przypiąć do tablicy karteczkę zawęża się do 8 osób - są to dwie kliki dziewczyn wzajemnie się zwalczających i jak się okazuje mających coś do ukrycia. Przed detektywami nie lada wyzwanie - czy osoba, która zostawiła notatkę naprawdę coś wie? Śledczy mają niewiele czasu, dziewczęta nie są skore do współpracy, a po szkole chodzi plotka, że straszy w niej duch Chrisa. Czy uda się rozwiązać tak trudną zagadkę? Na początku chciałam podkreślić, że nie jest to typowy kryminał, bądź thriller. Raczej mieszanka tych dwóch gatunków plus zjawiska nadprzyrodzone i ciekawe ujęcie psychologiczne. Książka jest naprawdę obszerna i mamy w niej wiele opisów życia nastoletnich dziewczyn. Chociaż z jednej strony wszystko wydaje się typowe - popularne dziewczyny kontra outsiderki, to jednak z czasem mamy wrażenie, że sprawa ma drugie dno. Poza tym dochodzą do tego zjawiska nadprzyrodzone - rzekomy duch oraz ponadnaturalne zdolności i te wątki nie są do końca wyjaśnione co budzi niepokój. W ogóle czytając książkę do końca miałam wrażenie, że nie wszystko zostało to klarownie przedstawione, tak jak sama osoba mordercy i jej motywacje. Niektórych czytelników mogą męczyć długie opisy wspomnień dziewczyn i wydarzeń nie do końca mających związek z morderstwem, chociaż w jakiś sposób nakreślają one jego tło. Ciekawa jest też korelacja między detektywami - cierpliwym Moranem i pyskatą Conway oraz osoba moim zdaniem najbardziej tajemnicza z całej książki, czyli Holly. Jest tu też dużo zeznań świadków, ale to akurat mi się podobało - Moran, który jest facetem wydaje się bardzo dobrze rozumieć psychologię nastolatek, a agresywna Conway świetnie go uzupełnia. Ich śledztwo to najlepsze fragmenty z całej książki. Mimo, że książka jest obszerna, wcale niełatwa w odbiorze oraz dosyć zagmatwana, wydaje mi się, że warto po nią sięgnąć. Myślę, że szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym thrillery psychologiczne. 


Simone St. James "Złamane dusze"



    Idlewild Hall rok 2014. Stara szkoła dla dziewcząt z internatem, obecnie zamknięta. 20 lat temu w okolicy doszło do brutalnego zabójstwa. Syn miejscowego bogacza zamordował swoją dziewczynę. Mimo, że upłynęło tyle lat, jej siostra dziennikarka Fiona Sheridan nadal nie potrafi pogodzić się ze stratą. Ponadto okazuje się, że Idlewild Hall zostało sprzedane i ma zostać odrestaurowane. Fiona postanawia napisać o tym artykuł. Sprawa wciąga ją całkowicie kiedy na terenie dawnej szkoły zostają odnalezione zwłoki sprzed dziesiątek lat. Fiona dowiaduje się, że w latach pięćdziesiątych na tym terenie doszło do zaginięcia. Postanawia odkryć prawdę, jednak nie wie że to śledztwo zaprowadzi ją na bardzo niebezpieczną ścieżkę. 
     Idlewild Hall rok 1950. Szkoła z internatem dla tzw. trudnych dziewcząt, czyli nieślubnych, z problemami emocjonalnymi oraz po prostu zbyt mądrych i niezależnych jak na tamte czasy. Atmosfera panująca w szkole jest mało ciekawa jednak cztery przyjaciółki i współlokatorki Katie, Roberta, Cece i Sonia wspierają się wzajemnie. Po szkole od lat krążą pogłoski o tym, że nawiedza ją duch Mary Hand - młodej dziewczyny, która z powodu nieślubnego dziecka została wyrzucona z domu i zamarzła na śmierć. Przyjaciółki widują ducha Mary, ale boją się przyznać. Ich harmonię zakłóca jednak straszne wydarzenie - Sonia nie wraca z wizyty u krewnych. Wszyscy dookoła twierdzą, że uciekła ale przyjaciółki wiedzą swoje - Soni musiało przytrafić się coś złego, bowiem nigdy by ich nie zostawiła. Postanawiają za wszelką cenę odkryć co stało się z ich przyjaciółką. 
    Jest to bardzo intrygująca książka, wyróżniająca się pod paroma względami. Po pierwsze mamy dwie linie czasowe, w których dzieje się akcja i są one ze sobą powiązane mimo, że między nimi jest ponad sześćdziesiąt lat różnicy. Po trzecie mamy dwie zagadki kryminalne połączone ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Zaginięcie, śmierć i grasujący duch jest to bardzo ciekawe połączenie. Sama koncepcja dlaczego duch się pojawia bardzo mi się spodobała. Po czwarte jest tutaj bardzo ciekawe tło historyczne, mianowicie straszny los ofiar obozów koncentracyjnych i sprawiedliwości, która może dosięgnąć każdego, nawet po latach. Ponadto książka ma naprawdę fantastyczny klimat i mimo, ze jest dosyć obszerna to nie nudzi. Postacie też są bardzo dobrze napisane - szczególnie podobała mi się Katie - dziewczyna inteligenta, silna, zdeterminowana i z charakterem. Zakończenie też jest naprawdę satysfakcjonujące, dlatego uważam, że to wspaniała lektura dla wielbicieli kryminałów i nie tylko. 
    Myślę, że książki których akcja dzieje się w szkole z internatem naprawdę mogą ciekawić, ponieważ jest to pewna zamknięta społeczność, której problemy są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Aby poznać prawdziwość tej zamkniętej przestrzeni trzeba się w nią zagłębić. Wtedy okazuje się, że wśród idealnie wyprasowanych mundurków mamy niejedną mrożącą krew w żyłach tajemnicę. Jeśli ktoś lubi taką atmosferę to szczerze polecam oddać się lekturze.



Bibliografia:
  1. A.Christie, Kot wśród gołębi, Wydawnictwo Hachette 2002, inne wydanie można kupić np. tu: https://bonito.pl/produkt/kot-wsrod-golebi-wyd-2022 lub tu: https://www.empik.com/kot-wsrod-golebi-christie-agatha,p1046659654,ksiazka-p
  2. T.French, Ściana sekretów, Wydawnictwo Albatros, Poznań 2016, można kupić np. tu: https://www.empik.com/sciana-sekretow-french-tana,p1127051584,ksiazka-p?fromSearchQuery=%C5%9Bciana+sekret%C3%B3w+wiem+zabi%C5%82 lub tu: https://bonito.pl/produkt/ciana-sekretow-wiem-kto-go-zabil
  3. S.St.James, Złamane dusze, Wydawnictwo NieZwykłe 2018, można kupić na Allegro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...