czwartek, 13 kwietnia 2023

SŁYNNI DETEKTYWI - HERKULES POIROT. CZĘŚĆ III - SERIAL, FILMY, GRY


    Podobnie jak Sherlock Holmes, Herkules Poirot stał się inspiracją dla wielu twórców. Część z nich przeniosła przygody słynnego detektywa na mały i duży ekran, a część w świat gier komputerowych. Jak wiadomo z różnym skutkiem. Świadczy to jednak o tym jak bardzo postać genialnego detektywa stała się nieodłączną częścią popkultury. Poniżej chciałam opisać najbardziej znane pozycje.


"Poirot" 1989-2013


    Brytyjski serial kryminalny, w którym w roli głównej występuje David Suchet. Składa się on z 13 sezonów i 70 odcinków. Jest to ekranizacja powieści i opowiadań Agathy Christie. Davidowi Suchetowi partnerują Hugh Fraser jako kapitan Hastings, Phillip Jackson jako inspektor Japp, Pauline Moran jako Felicity Lemon oraz Zoë Wanamaker jako Ariadna Oliver. W serialu gościnnie wystąpiło też wielu znanych aktorów jak Emily Blunt, Michael Fassbender, Jessica Chastain czy Toby Jones. Moim zdaniem jest to najlepsza adaptacja przygód słynnego detektywa. Serial jest świetny z kilku powodów. Po pierwsze twórcy naprawdę byli wierni książkom, w większości odcinków, bo co do paru można się doczepić, jednak jest ich naprawdę mała ilość w porównaniu do tych dobrych. Po drugie znakomite aktorstwo - David Suchet jest po prostu wspaniały i swoją rolę odgrywa perfekcyjnie. Jest on dla mnie jedynym i najwspanialszym Poirotem. Pozostali aktorzy też fantastycznie się prezentują. Po trzecie scenografia i kostiumy. Wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe, aby odpowiadało tamtejszym czasom, a kostiumy to prawdziwa rewia mody - są naprawdę realistyczne i pięknie się prezentują. Najlepiej wygląda oczywiście Poirot, który jak wiadomo lubił się stroić niczym dandys - jego garnitury są idealnie dobrane. Panie też świetnie się prezentują, dzięki czemu mamy prawdziwą lekcję z historii mody. W ogóle jest to cudowny serial i jeden z moich ulubionych.

Filmy z Peterem Ustinovem


    Były to nakręcone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych filmy, w których główną rolę odgrywał znany brytyjski aktor Peter Ustinov. Były to kolejno "Śmierć na Nilu" 1978 r. , "Zło czai się wszędzie" 1982 r. , "Śmierć lorda Edgware'a" 1985 r. , "Altanka nieboszczyka" 1986 r. "Morderstwo w trzech aktach" 1986 r. oraz "Rendez vous ze śmiercią" 1988 r. Tutaj również występowało kilku znanych aktorów m.in. Jane Birkin, Bette Davis, Mia Farrow, Angela Lansbury, Maggie Smith, Faye Dunaway, Lauren Bacall, czy Carrie Fisher. Ciekawostką jest, że w "Śmierci lorda Edgware'a" rolę inspektora Jappa ogrywa nikt inny jak David Suchet. Te filmy też są bardzo dobre - jest to wierna adaptacja książek, twórcy zadbali o scenografię i kostiumy, aktorstwo też jest na najwyższym poziomie. Jednak moim zdaniem Peter Ustinov, choć jest bardzo dobrym aktorem i naprawdę się starał, to jednak nie pasuje tak bardzo na Poirota jak David Suchet. Przede wszystkim ma blond włosy. Wiem, że to może mały szczegół, ale mnie trochę mierzi. Jednak te filmy prezentują naprawdę wysoki poziom i są warte obejrzenia.


Filmy z Kennethem Branaghiem


    Są to na razie dwa filmy - "Morderstwo w Orient Ekspressie" z 2017 r. oraz "Śmierć na Nilu" z 2022 r. , choć w planach jest już trzeci film. Kiedy w 2017 r. w kinach pojawił się pierwszy film byłam pełna zarówno nadziei jak i obaw. Jednak przekonała mnie do obejrzenia plejada gwiazd, ponieważ w filmie występują m.in. Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Judi Dench, Willem Dafoe czy Penélope Cruz. Wydawałoby się, że taka obsada powinna gwarantować świetny film. Jednak niestety okazało się być wręcz przeciwnie. Po pierwsze nie jest to wierna adaptacja książki. Po drugie film jest rozwleczony i ma dużo niepotrzebnych dialogów. Po trzecie postacie są nieciekawe, a niektóre wciśnięte na siłę - nie mam pojęcia skąd tu Pilar Estravados, która jest bohaterką zupełnie innej powieści, a z "Morderstwem w Orient Ekspressie" nie ma nic wspólnego. Po czwarte sam Poirot - lubię i szanuję Kennetha Branagha, ale kompletnie nie pasuje na Poirota. Niestety słynny detektyw w jego wykonaniu to jakaś parodia - Poirot był niski, korpulentny  i miał czarne włosy. Tu jest wysokim, szczupłym blondynem, a jego wąsy wyglądają jakby wpadł na mopa i część mu się przykleiła do twarzy. Poza tym jego zachowanie wydaje się być niestety marną kopią Poirota z serialu. Bardzo mnie ten film rozczarował i zniechęcił do obejrzenia "Śmierci na Nilu", jednak postanowiłam się przemóc - a nuż tamten film to był wypadek przy pracy, a następny będzie lepszy. 


    Tutaj też mamy znanych aktorów jak Gal Gadot, Armie Hammer czy Annette Bening. Poirot tym razem bada sprawę morderstwa bogatej dziedziczki Linnet Doyle. W tym filmie mamy sytuację podobną, jak w poprzednim - jest to bardzo luźna interpretacja książki. Ogólnie intryga się niby zgadza, ale postacie w większości bardzo różnią się od pierwowzorów. Znów film nie porywa, a Poirot nie jest Poirotem - szczególnie sceny początkowe, które są kompletnym wymysłem twórców. Chyba chodziło o to, aby nadać jego postaci dramatyzmu, co jest bez sensu, bo Poirot jest trzeźwo myślącym detektywem, a nie postacią tragiczną. I jeszcze to jego wymachiwanie bronią - ogólnie miał bardzo dużo zachowań kompletnie nie w swoim stylu. Dlatego też niestety moim zdaniem jest to kolejna porażka.


"The ABC Murders" 2018 r.


    Brytyjski miniserial z Johnem Malkovichem w roli Herkulesa Poirot, składający się z trzech odcinków. Poirot bada oczywiście sprawę seryjnego zabójcy, który morduje swoje ofiary według alfabetu. Jest to bardzo luźna interpretacja dzieła Agathy Christie, co dla mnie jest wadą, bo ja lubię jak twórcy trzymają się pierwowzoru. Oprócz tego nie ma Hastingsa, a sam serial jest przydługawy - chyba chciano jak najbardziej rozwlec tą historię, aby zawierała aż trzy odcinki. Ponadto  mimo że lubię Johna Malkovicha, to w ogóle nie pasuje on mi na Herkulesa Poirot.

    Herkules Poirot jest też bohaterem kilku gier komputerowych. Na polskim rynku jak na razie zostały wydane cztery gry:


"Morderstwo w Orient Ekspressie"


    Jest to przygodowa gra typu point-and-click wydana przez The Adventure Company w 2006 r. W grze wcielamy się w pracownicę kolei imieniem Antoinette, która pomaga Poirotowi rozwiązać zagadkę morderstwa w pociągu. W słynnym Orient Ekspressie doszło do zabójstwa, którego ofiarą padł niejaki pan Ratchett. Jednak z powodu pogody pociąg utknął w zaspie, a słynny detektyw doznał kontuzji. Dlatego musi prosić do pomoc Antoinette. Niestety wygląda na to, że mordercą jest któryś z pasażerów.




Jest to typowa przygodówka detektywistyczna, a więc naszym zadaniem jest odwiedzanie lokacji, zbieranie dowodów i poszlak oraz przesłuchiwanie świadków. Akcja rozgrywa się głównie w pociągu oraz na zewnątrz, kiedy stanął on w zaspie śnieżnej. Co ciekawe gra prezentuje nam trzy rozwiązania, co jest bardzo interesujące, ponieważ przynosi zupełnie inne zakończenie, niż to w książce. 



Gra jak na tamte lata jest bardzo porządnie zrobiona. Grafika nie jest najgorsza, zagadki są bardzo ciekawe, a lokalizacje które odwiedzamy są klimatyczne. Nad niektórymi rzeczami trzeba się naprawdę nagłowić, żeby nie utknąć. Gra nie jest długa, ale bardzo wciąga. Myślę, że to super sprawa móc uczestniczyć w jednej z największych zagadek Agathy Christie.

"Zło, które żyje pod słońcem"

    
    Jest to kolejna przygodówka typu point-and-click wydana przez The Adventure Company w 2007 r. Tym razem sterujemy poczynaniami Herkulesa Poirot, a właściwie kapitana Hastings, któremu słynny detektyw rzucił wyzwania, aby rozwiązał zagadkę tajemniczej śmierci aktorki Arleny Marshall. 



Gra polega na tym samym co jej poprzedniczka, jednak parę detali mamy bardziej dopracowanych m.in. lokację, inwentarz czy same zagadki. Lokacje są naprawdę bardzo ładne i klimatyczne - odwiedzamy różne zakątki wyspy i mamy przed sobą piękne krajobrazy. Do intrygi wymyślonej przez Agathę Christie mamy dodanych kilka dodatkowych wątków, w tym wątek nadprzyrodzony, co czyni grę naprawdę wciągającą.



Tutaj też musimy się sporo pogłowić, bo zagadki nie są banalne. Sama atmosfera wyspy naprawdę bardzo mi się podobała i miałam ochotę na dogłębną eksplorację. Także gra jak na 2007 r. reprezentuje wysoki poziom.


"Agatha Christie: The ABC Murders"


    Jest to gra studia Microids, która miała swoją premierę w 2016 r. To także jest typowa detektywistyczna przygodówka point-and-click. Fabuła opiera się oczywiście na jednej z najsłynniejszych książek Agathy Christie, czyli "A.B.C.". Tym razem badamy sprawę  seryjnego mordercy, który zabija swoje ofiary według alfabetu, a na miejscu zbrodni pozostawia rozkład jazdy pociągów, zwany potocznie ABC. 



Podobnie jak w poprzednich grach zbieramy dowody, analizujemy miejsce zbrodni, przepytujemy świadków i szukamy tropów. Jednak gra jest trochę bardziej zaawansowana, ponieważ musimy tutaj dopasowywać tropy i dokonywać rekonstrukcji. Mamy też więcej minigier. Odwiedzamy też wiele ciekawych lokacji. System przesłuchania świadków też jest bardziej rozbudowany - w zależności od tego jakie pytania wybierzemy, dostajemy odpowiednią liczbę punktów. Mamy też do zebrania sporo trofeów. 



Gra jest dosyć liniowa - nie pójdziemy dalej jeśli nie wybierzemy właściwych odpowiedzi. Minigry są raczej dosyć proste. Gra ma jednak fajny klimat i bardzo dobrze zobrazowała jedną z najsłynniejszych książek Królowej Kryminałów. Jedyne co do końca mi się nie podobało to taka trochę rysunkowa forma gry. Wolę jednak jak gra wygląda bardziej realistycznie. Jednak mimo to gra się naprawdę super i można spędzić kilka godzin na miłej rozrywce. 


"Agatha Christie - Hercule Poirot: The First Cases"


    Kolejna detektywistyczna gra typu point-and-click wydana w 2021 r. przez studio Microids. W grze wcielamy się w młodego Herkulesa Poirot, który rozwiązuje sprawę morderstwa na przyjęciu w bogatej rezydencji. Tutaj Poirot jest młodym policjantem, który dopiero rozpoczyna karierę w swojej rodzinnej Belgii. Trafia na przyjęcie wpływowej rodziny Van den Bosh, gdzie jeden z gości zostaje zamordowany. Naszym zadaniem będzie oczywiście odnajdywanie śladów i tropów oraz przesłuchiwanie świadków. Wszystkie odnaleziony tropy porządkujemy w specjalnej mapie myśli, dzięki której nasze śledztwo posuwa się do przodu. Gra nie jest bardzo trudna - to taka typowa gra detektywistyczna. Jednak co mi bardzo przeszkadzało to jej forma - nie podoba mi się taki widok z góry, lubię gry w których uczestniczymy w rozgrywce bezpośrednio, a tutaj mam wrażenie jakbym patrzyła na domek dla lalek. Gra też niestety jakoś bardzo mnie nie wciągnęła. Jednak mimo to jest to Herkules Poirot, więc myślę że warto zagrać.
    Jak widać bohater książek Agathy Christie stanowi inspirację dla wielu twórców, co oczywiście nie dziwi, ponieważ jest to fantastyczna i genialna postać. Wydaje mi się jednak, że w świecie popkultury poświęca się mu o wiele mniej miejsca, niż Sherlockowi Holmesowi. Szczególnie ubolewam nad faktem, że nie ma o Poirocie żadnej gry planszowej, bo bardzo chętnie bym w taką zagrała. Gier komputerowych też jest mniej, jednak mam nadzieję, że się to zmieni. Jeśli chodzi o ekranizacje to uważam, że serial z Davidem Suchetem jest nie do pobicia - współczesne interpretacje niestety są kiepskie. Jednak Poirot jest moim ulubionym detektywem, dlatego też bardzo bym chciała zobaczyć jeszcze dużo rzeczy z jego udziałem, oby z lepszym skutkiem.


                         Ciąg dalszy nastąpi...


Bibliografia:
  1. Filmweb.pl
  2. Wikipedia.pl
  3. Youtube.com
  4. gry-online.pl


2 komentarze:

  1. No dobrze, ale zabrakło mi w tym zestawieniu "Morderstwa w Orient Expressie" z 1974 roku w reżyserii Sidneya Lumeta. Według mnie jest to najlepsza filmowa adaptacja perypetii Poirota wszechczasów. I do tego z jaką obsadą!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego akurat nie oglądałam, ale może uda mi się gdzieś znaleźć

      Usuń

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...