sobota, 23 grudnia 2023

TAJEMNICA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE, CZYLI NAJLEPSZE OPOWIEŚCI KRYMINALNE



   W te święta, jak co roku, mam ochotę trochę odpocząć i po sutej kolacji zasiąść do ciekawej lektury. Myślę, że święta Bożego Narodzenia możemy wykorzystać nie tylko do spotkań w gronie rodziny, ale też do wypoczynku. A ja najlepiej odpoczywam przy ciekawej książce. W tym roku mam do zaproponowania zbiór opowiadań kryminalnych od Wydawnictwa Zysk i S-ka pt. "Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne. Tom II". Jest to zbiór 30 opowiadań różnych autorów od dawnych po współczesnych, a więc jest w czym wybierać. Wszystkie mają także niesamowitą atmosferę świąt, a więc są idealne na ten czas. Myślę, że każdy miłośnik kryminałów znajdzie tu coś dla siebie. 


    Spośród wielu opowiadań jest też sporo godnych uwagi. Jednym z nich jest "Wczesne Boże Narodzenie" Douga Allyna. Ktoś spycha z drogi znanego prawnika Jareda Bannana. Okazuje się, że mężczyzna miał wielu wrogów i tak naprawdę nikt za nim nie przepadał, nawet jego żona, z którą był w separacji. Przez tryb życia mężczyzny policjantom jest bardzo ciężko dojść do prawdy. Kto mógł w ten sposób zabić mężczyznę - zdradzana żona, rozczarowana kochanka, niezadowolony klient? Jednak prawda okazuje się być o wiele bardziej złożona i tragiczna. To opowiadanie przyciągnęło moją uwagę, ponieważ jest bardzo dobrze napisane, a historia ciekawa. Z pozoru wydaje się, że jest to typowe opowiadanie kryminalne, jednak im dalej się w nie zagłębiamy, tym bardziej poznajemy historię o przejmującym ludzkim cierpieniu. Zazwyczaj nie przepadam za tego typu treściami, ponieważ wywołują u mnie depresyjne myśli, jednak uważam, że to jest naprawdę warte przeczytania.  


      Ciekawe jest też opowiadanie Johna Lutza pt. "Żywe drzewko", w którym pewną rodzinę odwiedza dawno niewidziany wujek, który wyszedł z więzienia. Zmusza to całą rodzinę do refleksji , tym bardziej że jest Boże Narodzenie. Mimo, że to opowiadanie raczej nie ma charakteru kryminalnego, ale bardziej nadprzyrodzony, to było naprawdę ciepłe i wzruszające. Jest to coś w stylu "Opowieści wigilijnej" o odkupieniu win. 


    Najbardziej z całego tomu podobało mi się opowiadanie "Szalony Pies" Dicka Lochte'a. Były policjant, a obecnie pisarz Leo Bloodworth zostaje zaproszony do udziału w telewizyjnym show. Oprócz niego gośćmi są też m.in. znani przedsiębiorcy, adwokat, psychiatra, szef policji i dziennikarka. Okazuje, że gospodarz programu zwany Szalonym Psem chce rozwiązać zagadkę zbrodni sprzed trzydziestu lat. Wtedy w święta pewna kobieta została oskarżona o zamordowanie swojego szefa, jednak były wtedy wątpliwości co do prowadzonego śledztwa. Okazuje się, że wszystkie zaproszone osoby są powiązane z tą sprawą. Bloodworth chce rozwiązać tą zagadkę, jednak czy jest to w ogóle możliwe? Jest to naprawdę świetne klasyczne opowiadanie kryminalne, gdzie mamy zbrodnię sprzed lat. Muszę przyznać, że uwielbiam tego typu opowieści, ponieważ bardzo przypominają mi twórczość Agathy Christie. Naprawdę nabrałam ochoty na poznanie przygód Leo Bloodwortha, szkoda tylko że nie są przetłumaczone na język polski. 


     Chyba żadnemu fanowi kryminałów nie trzeba przedstawiać jednej z najbardziej znanych pisarek, czyli Ngaio Marsh. W opowiadaniu pt. "Śmierć przy radiu" śledzimy zmagania jej najbardziej znanego detektywa, czyli inspektora Rodericka Alleyna. W Boże Narodzenie zostaje odnalezione ciało Septimusa Tonksa. Wydaje się, że mężczyzna został porażony prądem. Kiedy inspektor Alleyn przybywa na miejsce zbrodni zauważa, że ktoś majstrował przy radiu denata. Nasz bohater ma przed sobą nie lada zagadkę, ponieważ wiele osób źle życzyło Tonksowi, a nienawidziła go nawet własna rodzina. Tutaj po raz kolejny mamy klasyczną zagadkę kryminalną pełną podejrzanych, fałszywych tropów i dość niespodziewane rozwiązanie. Ngaio Marsh potrafi zainteresować czytelnika, a stworzona przez nią intryga potrafi wciągnąć i zmusić nas do myślenia. 


       Kolejnym opowiadaniem w klasycznym stylu jest "Klub Świętego Mikołaja" Juliana Symonsa. Lord Acrise dostaje pogróżki od człowieka za swojej przeszłości, który chce się na nim zemścić za rzekome krzywdy. Dlatego też lord wynajmuje prywatnego detektywa Francisa Quarlesa. Do zamachu na jego życie ma dojść na dorocznym spotkaniu Klubu Świętego Mikołaja, kiedy do dziesięciu bogaczy uczestniczy w charytatywnym losowaniu. Mimo czujności Quarlesa dochodzi do tragedii. Opowiadanie to było krótkie, ale naprawdę treściwe i muszę przyznać, że bardzo przypadło mi do gustu. Czuć tutaj ducha starej szkoły pisania kryminałów. Jest też bardzo fajny klimat Bożego Narodzenia, spostrzegawczy detektyw, tajemnica z przeszłości i otrucie. Bardzo chętnie przeczytałabym inne książki tego autora. 


    Myślę, że bardzo wielu fanów kryminałów zna braciszka Cadfaela, średniowiecznego detektywa i bohatera cyklu autorstwa Ellis Peters. W opowiadaniu pt. "Cena światła" ten zdolny zielarz i znawca ludzkich zachowań zmaga się ze skutkami zuchwałej kradzieży, której celem padły dwa drogocenne świeczniki, podarowane opactwu przez lorda FitzHamona. Kto mógł dokonać tego występku? Dużo młodsza żona lorda, jej młody i przystojny kochanek? A może ktoś zupełnie inny, ponieważ lord, łagodnie mówiąc, nie cieszy się zbytnią sympatią. Dla braciszka Cadfaela to kolejne wyzwanie i postanawia odnaleźć świeczniki za wszelką cenę. Bardzo lubię książki o braciszku Cadfaelu, jak i serial, w którym główną rolę zagrał genialny Derek Jacobi. To opowiadanie, tak jak pozostałe książki jest bardzo ciekawe i mimo, że akcja dzieje się w średniowieczu, jest napisane przystępnym językiem i dobrze się je czyta. Należy też dodać, że mimo, iż opowiadanie jest napisane lekkim językiem, to autorka bardzo dba o detale historyczne, dzięki czemu jest ono bardzo realistyczne. Ciekawe jest też to, że przestępstwa badane przez brata Cadfaela, często są też rozpatrywane pod kątem moralnym, nie tylko typowo kryminalistycznym. 


    Interesujące jest też opowiadanie Edgara Wallace'a pt. "Sprawa Chopham", w której znany adwokat zostaje poproszony o pomoc przy dziwnej sprawie. W porzuconym samochodzie znaleziono ciała dwóch przestępców - jeden był szantażystą, drugi złodziejem i nie wygląda na to, żeby zabili się wzajemnie. Poza tym jeden miał pieniądze drugiego. Wkrótce sprawa przybiera nieoczekiwany obrót. Dosyć dawno temu zaczęłam czytać jedną z książek Wallace'a, ale jakoś nie przypadła mi do gustu. Na podstawie tego opowiadania jednak uznałam, że chyba zbyt szybko się zniechęciłam, ponieważ to mi się spodobało. Wprawdzie nie jest ono może napisane lekkim językiem, ale skonstruowana intryga jest naprawdę ciekawa i posiada niesamowity zwrot akcji. Widać, że pisarz zna się na rzeczy  i potrafi zainteresować czytelnika. 


    Ukoronowaniem całego tomu jest oczywiście opowiadanie Królowej Kryminałów, czyli Agathy Christie pt.  "Świąteczna tragedia". Tą historię przedstawia sama panna Marple. Kiedy była gościem w pewnym pensjonacie dochodzi do tragedii - młoda mężatka zostaje zamordowana. Chociaż panna Marple jest pewna, że zrobił to mąż kobiety, ma on żelazne alibi. Jednak nasza detektyw nie zamierza się poddać - dawno nauczyła się ufać własnym instynktom. Myślę, że o opowiadaniach Królowej nie trzeba się rozpisywać - są one po prostu genialne. Mamy tutaj fantastyczną intrygę, świetną atmosferę i wspaniale skonstruowaną postać jaką jest panna Marple. Myślę, ze nic więcej do szczęścia nie trzeba.


    "Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne. Tom II", to bardzo ciekawy zbiór. Jego dużą zaletą jest przede wszystkim różnorodność - mamy tutaj naprawdę duży wachlarz opowiadań, o różnorakim charakterze. Oczywiście są to opowiadania kryminalne, ale one też się od siebie różnią - mamy tu klasyczne, z wątkiem nadprzyrodzonym, dramatyczne, zabawne oraz pouczające. Wydawnictwo Zysk i S-ka jak zawsze zadbało też o oprawę - książka jest w twardej okładce z bardzo klimatycznym obrazkiem, który od razu przywołuje magiczną atmosferę świąt. Ponadto dużym atutem jest to, że przed każdym opowiadaniem jest krótka notatka na temat autora oraz skąd dane opowiadanie pochodzi. Dzięki takim seriom czytelnicy mają okazję zapoznać się z nieznanymi do tej pory autorami, poznać próbkę ich twórczości, a kiedy ta się spodoba, sięgnąć po kolejne dzieła. Bardzo lubię taką formę, szczególnie na święta. Dlatego też serdecznie polecam. 
       Chciałabym jeszcze wszystkim życzyć Wesołych Świąt, dużo radości, szczęścia, pomyślności i spełnienia marzeń. 






Bibliografia:
  1. Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne. Tom II. Wybór i opracowanie Otto Penzler, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2021, można kupić np. tu: https://www.empik.com/swiateczne-tajemnice-tom-ii-opracowanie-zbiorowe,p1281373917,ksiazka-p lub tu: https://bonito.pl/produkt/wiateczne-tajemnice-tom-2

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...