piątek, 12 kwietnia 2024

NAJLEPSZE KRYMINAŁY NA WIOSNĘ, CZYLI "ZŁO ROZKWITA WIOSNĄ" AGATHY CHRISTIE

 

    Wiosna już tuż tuż i pogoda na szczęście się poprawia. Myślę, że po kiepskiej zimowej pogodzie każdy z nas ma ochotę, aby wyjść w końcu na dwór i rozkoszować się wiosennym słońcem. Każdy oczywiście lubi innego rodzaju aktywność - ja osobiście preferuję spacery i jazdę na rowerze. Myślę, że świetnym pomysłem na wiosenny spacer będzie zabranie ze sobą ciekawej książki. Zawsze można usiąść na ławce w parku i rozkoszować się interesującą lekturą. Idealną do tego książką będzie najnowszy zbiór opowiadań Agathy Christie "Zło rozkwita wiosną", która ukazała się niedawno nadkładem Wydawnictwa Dolnośląskiego w ramach Kolekcji Jubileuszowej. Znajdziemy tutaj dwanaście opowiadań Królowej Kryminałów, a ich motywem wspólnym jest oczywiście wiosenny klimat. Ja tak bardzo kocham twórczość Agathy Christie, że nie mogłam przejść obok tej kolekcji obojętnie i zaopatrzyłam się we wszystkie dotychczas wydane książki, w tym wyżej wymienioną. "Zło rozkwita wiosną", tak jak pozostałe pozycje w kolekcji, jest pięknie wydane, w twardej, eleganckiej okładce, na której znajdują się kwiaty, co dodatkowo wprowadza nas w wiosenny klimat. Książka zaopatrzona jest także we wstęp pochodzący z "Autobiografii" samej autorki. Następnie mamy dwanaście opowiadań, z których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 
    "Ziele śmierci" to jedno z moich ulubionych opowiadań pochodzące ze zbioru "Trzynaście zagadek". Panna Marple wraz ze swoimi znajomymi spotykają się w ramach Klubu Wtorkowych Spotkań, aby rozwiązywać zagadki kryminalne. Tym razem zagadkę przedstawia pani Bantry. Sprawa wydawała się prosta - podczas wystawnej kolacji przypadkowo nafaszerowano kaczki zielem naparstnicy, w rezultacie czego wszyscy się pochorowali, a śmierć poniosła młoda dziewczyna. Ot wypadek jakich wiele. Jednak nic nie umknie uwagi panny Marple, bo czy nie ma lepszego sposobu na morderstwo, niż przysłowiowy "liść w lesie"? Jest to opowiadanie genialne w swojej prostocie - mamy tu morderstwo upozorowane na wypadek, ograniczoną liczbę podejrzanych, z których wielu miało motyw, a wszyscy sposobność oraz oczywiście spostrzegawczą pannę Marple, której wystarczy parę szczegółów, aby rozwiązać zagadkę, nad którą głowiły się najtęższe umysły. Bardzo podoba mi się idea Klubu Wtorkowych Spotkań. Sama bardzo chciałabym móc być członkiem takiego klubu, gdzie można by się spotykać i wspólnie rozwiązywać zagadki kryminalne. 


    Wiosenny klimat można wyczuć już w tytule opowiadania "Jak rosną kwiatki w Pani ogródku?". Pewna starsza dama wysyła list do Herkulesa Poirot, w którym twierdzi, że ktoś chce ją otruć. Poirot jest zaniepokojony i nie bez powodu - wkrótce autorka listu umiera. Słynny detektyw postanawia jednak zrobić wszystko, aby odnaleźć sprawcę. Jest to klasyczne opowiadanie kryminalne, gdzie mamy przypadek otrucia, a wydaje się, że ofiara jadła i piła to co inne osoby. Jednak wiadomo Agatha Christie była mistrzynią w wymyślaniu tego typu intryg, dlatego też sposób działania mordercy jest bardzo sprytny i niełatwo się go domyśleć. 
    Świetne jest też "Opowiadanie panny Marple". Tym razem w roli zarówno detektywa, jak i narratora występuje najlepsza do tej roli osoba. Do panny Marple zwraca się o pomoc pewien człowiek, który został oskarżony o zabicie żony. Jako, że przyjaciel naszej bohaterki, pan Petherick, wierzy w jego niewinność, kobieta postanawia mu pomóc. Sprawa okazuje się być jednak bardzo trudna, ponieważ według niezależnych od siebie świadków, tylko mąż miał sposobność, żeby zabić swoją żonę. Moim zdaniem to opowiadanie najbardziej pokazuje geniusz Agathy Christie jako autorki. Morderca popełnił swoją zbrodnię nie dość, że w niekonwencjonalny sposób, to jeszcze gdyby nie panna Marple, to byłaby to zbrodnia doskonała. 
    Niekonwencjonalnym opowiadaniem jest na pewno "Czy masz wszystko, czego pragniesz?". Pochodzi ono ze zbioru "Parker Pyne na tropie". Parker Pyne jest byłym urzędnikiem, który po przejściu na emeryturę postanowił pomagać ludziom z różnymi problemami. Dlatego też umieścił ogłoszenie w gazecie: "Czy jesteś szczęśliwy? Jeśli nie, zasięgnij rady Parkera Pyne'a". Tym razem podczas podróży pociągiem pan Pyne spotyka młodą kobietę, która martwi się dziwnym zachowaniem męża. Jej obawy zaczynają się wydawać uzasadnione, kiedy podczas podróży dochodzi do kradzieży. Parker Pyne nie jest typowym bohaterem książek Agathy Christie. Trudno go nawet nazwać detektywem, choć część jego spraw ma podłoże kryminalne. Zajmuje się bardziej ludzkimi problemami. Myślę, że jest swojego rodzaju połączeniem detektywa i terapeuty. Jego kolejna sprawa na pewno zadowoli najbardziej wybrednego czytelnika, ponieważ mamy tu nie tylko ciekawą zagadkę, ale też zwykłe ludzkie problemy i ciekawy wgląd na obyczaje jakie panowały w czasach Królowej Kryminałów. To, co wtedy było problemem, teraz w XXI wieku, raczej by się nie zdarzyło. Mimo tego historia jest bardzo ciekawa i wciągająca. 
    W opowiadaniu pt. "Dziewczyna z pociągu" młody George Rowland podróżuje pociągiem, kiedy do jego przedziału wpada przerażona dziewczyna i błaga go, żeby jej pomógł. Okazuje się, że ukrywa się ona przed rzekomym wujem, którego George'owi udaje się spławić. Nie wie jeszcze, że zapoczątkowało to ciąg zdarzeń, przez który młody człowiek zostaje uwikłany w aferę szpiegowską. Nie jest to typowe opowiadanie kryminalne, ale bardziej sensacyjne. Jednak Agatha Christie jako wszechstronna pisarka, słynęła również z takich opowiadań. Dzięki temu mamy okazję brać udział w kolejnej niesamowitej przygodzie, gdzie jest zagadka, szpiedzy, romans i tajemnicza przesyłka. Akcja jest naprawdę wartka, a czytelnicy na pewno nie będą się nudzić. 


       W "Szaleństwie Greenshawa" dochodzi do zagadkowego morderstwa. Właścicielka dużego domu zostaje zamordowana strzałą z łuku. Wcześniej kobietę poznał pisarz Raymond West, który jest siostrzeńcem panny Marple. I właśnie w ten sposób najsłynniejsza kobieta detektyw wkracza do akcji. Trzeba przyznać, że sposób popełnienia morderstwa w tym opowiadaniu jest bardzo pomysłowy i trudno się go domyśleć. Mamy tutaj jak zawsze fantastyczny klimat - monumentalny dom, który wydaje się wytworem wyobraźni kogoś szalonego, tajemnicze morderstwo, oczywisty z pozoru podejrzany i genialna staruszka, która swoim intelektem bije na głowę nawet najtęższe umysły Scotland Yardu.
    Zawsze trudno mi jest pisać o książkach Agathy Christie, bo jak pisać o czymś co jest najlepsze na świecie 😁. Jej twórczość to absolutna klasyka i jak dla mnie nie ma niczego lepszego. Cieszę się, że Wydawnictwo Dolnośląskie zdecydowało się na wydawanie książek Królowej Kryminałów w tak eleganckiej formie oraz stworzenie zbiorów opowiadań, które idealnie nadają się na daną porę roku. Fantastycznie jest poczuć po długiej zimie wiosenny klimat wraz ze swoją ulubioną lekturą. Już się nie mogę doczekać kiedy usiądę w jakimś fajnym miejscu, nie będę się niczym przejmować i tylko oddam się lekturze. Chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu. 


Bibliografia:

czwartek, 4 kwietnia 2024

KRÓLOWA NA TROPIE, CZYLI "TAJEMNICA MORDERSTWA W WINDSORZE" S.J.BENNETT

     

    Królowa Elżbieta II była swojego rodzaju ikoną. Jej odejście było wielkim szokiem - człowiek miał wrażenie, że była od zawsze i taka prawie nieśmiertelna. Na pewno to smutne wydarzenie było historycznie przełomowe i zakończyło pewną epokę. Brytyjska królowa była też najbardziej znaną monarchinią na świecie, jednak też wiele w swoim życiu przeszła. Najpierw musiała uporać się ze wczesną śmiercią ojca i szybkim wstąpieniem na tron i to w czasach dominacji mężczyzn. Później musiała stawić czoło wielu skandalom, w które zamieszana była rodzina królewska. Wiele osób zarzucało jej chłód emocjonalny i zamiatanie problemów pod dywan. Jaka była naprawdę? To może wie tylko jej rodzina, ale nawet oni nie mieli pojęcia, że była........detektywem. Oczywiście tylko w fabule książki S.J.Bennett zatytułowanej "Tajemnica morderstwa w Windsorze". Bardzo mnie ta pozycja zaciekawiła, ponieważ oczywiście uwielbiam kryminały, a osoba królowej jest naprawdę bardzo interesująca. Dlatego też z chęcią po nią sięgnęłam i chciałam podzielić się odczuciami. 
   W uroczystej kolacji w zamku Windsor bierze udział wielu dygnitarzy i gości zagranicznych, a rozrywkę zapewnia zdolny rosyjski pianista. Kiedy następnego dnia zostaje znaleziony martwy, służby boją się, że ma to związek z międzynarodowym szpiegostwem. Królowa, zmartwiona że ktoś zamordował człowieka w jej ukochanym domu, postanawia sama podjąć działania. Wkrótce okazuje się, że ma w tym niezłe doświadczenie, co na pewno bardzo się przyda, ponieważ sprawa nie będzie prosta, a morderca może czaić się wszędzie. 


    Muszę przyznać, że pomysł obsadzenia najbardziej znanej królowej na świecie w roli detektywa, jest naprawdę ciekawy i przyciągający. Myślę, że wiele osób fascynuje życie rodziny królewskiej, dlatego też wszędzie są fani tzw. "royalsów". Chyba każdy w jakimś tam stopniu jest zaciekawiony życiem zupełnie innym od jego własnego, a tym bardziej sławnych i bogatych. A chyba nie ma osoby bardziej znanej od brytyjskiej królowej. Jej postać pokazana w książce naprawdę mi się spodobała - jest to spokojna, stateczna, mądra i wyważona starsza dama, której nic nie umknie. Trudno wyprowadzić ją z równowagi, ale też przestraszyć lub zszokować. Choć często ludzie w jej otoczeniu postępują z nią jak z jajkiem lub traktują jak zgrzybiałą staruszkę, ona i tak robi swoje. Podobało mi się to jak podchodzi do ludzi - wszystkich traktuje z szacunkiem, czy ktoś jest prezydentem, czy lokajem. Ceni swoich współpracowników i potrafi im to okazać. Zawsze działa zakulisowo i delikatnie popycha ludzi do działania, podsuwając im odpowiednie tropy. Chociaż śledztwo prowadzi w głównej mierze za pomocą współpracowników, to sama też potrafi zadawać odpowiednie pytania, nakłaniać ludzi do zwierzeń i wyciągać odpowiednie wnioski. Jej postać jest naprawdę interesująca - jak to powiedziała pisarka Ruth Ware, to taka trochę panna Marple. Jeśli chodzi o pozostałe postacie to też są one bardzo ciekawe - przede wszystkim asystentka Rozie Oshodi, która wykonuje tzw. "czarną robotę" i jest takim Achiem Goodwinem dla Nero Wolfe'a (detektyw z powieści Rexa Stouta, który nigdy nie opuszczał swojego mieszkania). Rozie, choć jest na początku zagubiona i niepewna o co chodzi królowej, z czasem całkiem dobrze zaczyna radzić sobie ze śledztwem. Interesującą postacią jest też sir Simon Holcroft, osobisty sekretarz królowej, trochę drętwy służbista, któremu jednak bardzo zależy na jej dobru. Oczywiście świetną postacią jest też książę Filip, znany ze szczerości i ciętego języka, który wprowadza trochę luźniejszą atmosferę. Jeśli chodzi o intrygę kryminalną to jest ona na przyzwoitym poziomie i choć daleko jej do Agathy Christie, to jest wciągająca. Zakończenie jest satysfakcjonujące, jednak nie stanowi w moim odczuciu zwrotu akcji wgniatającego w fotel. W ogóle akcja raczej płynie, niż goni na łeb na szyję, ale taka jest specyfika tej książki. Myślę, że najbardziej jest zbliżona do "cozy mystery". Mimo, że w książce jest trochę dłużyzn i niepotrzebnych wtrąceń, to jednak czyta się ją bardzo dobrze. Jest to właśnie taka przyjemna lektura, gdzie mamy tajemnicze morderstwo, szpiegów, płatnych zabójców i królową, która okazuje się nie być do końca taką, na jaką wygląda. Jako, że jestem wielką fanką panny Marple i uważam, że starsze panie widzą więcej niż młodzi ludzie, to ta książka naprawdę przypadła mi do gustu. Myślę też, że powinna się spodobać nie tylko fanom "royalsów", ale też osobom, które lubią kryminały w starym stylu, w które można się zanurzyć po stresującym dniu i po prostu odpocząć. Serdecznie polecam. 


Bibliografia:
  1. S.J.Bennett, Tajemnica morderstwa w Windsorze. Jej Królewska Mość prowadzi śledztwo.     Tom I, Grupa Wydawnictwo Kobiece 2024, można kupić np. tu: https://www.empik.com/tajemnica-morderstwa-w-windsorze-jej-krolewska-mosc-prowadzi-sledztwo-tom-1-s-j-bennett,p1453605552,ksiazka-p lub tu: https://bonito.pl/produkt/jej-krolewska-mosc-prowadzi-sledztwo-tom-1-tajemnica-morderstwa-w-wi
 
    

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...