czwartek, 9 maja 2024

DARK ACADEMIA. CZĘŚĆ II - "W TYCH SZACOWNYCH MURACH"

 


    Niedawno nakładem Wydawnictwa Insignis Media została wydana książka, która jest istną gratką dla fanów "dark academia". Jest to zbiór opowiadań pt. "W tych szacownych murach" pod redakcją Marie O'Regan i Paula Kane'a, które łączy oczywiście ten znany już motyw. W książce mamy dwanaście opowiadań różnych autorów (np. szczególnie znanej fanom "dark academia" M.L.Rio) z bardzo różnych gatunków od dramatu po zjawiska nadprzyrodzone. Dzięki tej różnorodności każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jak było ze mną? 
    Najpierw chciałam napisać o tym, co w tej książce urzeka od pierwszego wejrzenia - mam tutaj oczywiście na myśli oprawę. Jest ona wydana w pięknej i klimatycznej okładce, która swoimi kolorami i złoceniami przypomina stare, klasyczne dzieła. Wpasowuje się to idealnie w motyw przewodni całego zbioru. Muszę przyznać szczerze, że choć niby nie ocenia się książki po okładce, to tutaj taki stary książkowy wyjadacz jak ja, nie mógł się oprzeć. Na pewno ta książka będzie u mnie na półce stała w widocznym miejscu, ponieważ pięknie się prezentuje. 
    Jeśli chodzi o wnętrze, to wygląda ono tak, jak w przypadku większości zbiorów opowiadań - jedne przypadły mi do gustu bardziej, inne mniej. Myślę jednak, że w moim przypadku wynika to z faktu, że jestem wielką fanką kryminałów i horrorów, a tutaj dużo opowiadań nie jest w tym stylu. Mimo tego znalazłam w tej książce kilka, które naprawdę mi się spodobały. Zacznę od pierwszego opowiadania pt. "Tysiąc okrętów" Kate Weinberg, które opowiada o romansie studentki i charyzmatycznego wykładowcy. Chociaż nie jest to opowiadanie kryminalne (pomijając sprawę samobójstwa w tle), to główny bohater trochę mi przypominał wykładowcę z książki Alexa Michaelidesa pt. "Boginie", którą bardzo lubię i będę też o niej pisać. Motyw romansu studentki i wykładowcy bardzo często się powtarza, ponieważ jest to dosyć ciekawy temat. Młodym, dopiero wchodzącym w dorosłość dziewczynom, często mogą imponować dojrzalsi, inteligentni i charyzmatyczni mężczyźni, jednak nie zawsze kończy się to dobrze. W tym opowiadaniu jednak bardzo podobało mi się jak główna bohaterka poradziła sobie ze swoją trudną sytuacją. 


    Innym ciekawym opowiadaniem jest "Urlop naukowy" Jamesa Tate'a Hilla. W Parshall College zjawia się nagle dziwnie zachowujący się mężczyzna. Okazuje się, że był on kiedyś wykładowcą na tym uniwersytecie, ale przeszedł załamanie nerwowe. Jednak to nie koniec niespodzianek, ponieważ na jaw zaczynają wychodzić niewygodne fakty o zaginięciu sprzed lat. To opowiadanie już o wiele bardziej ma charakter kryminalny, dlatego też przydało mi do gustu. Autor przedstawia nam dosyć ciekawą tajemnicę z przeszłości, gdzie o jej ujawnieniu zadecydowało tak naprawdę szaleństwo. Może nie jest to typowe opowiadanie kryminalne, ale wydawało mi się dosyć interesujące i nawet mnie wciągnęło. Ciekawe jest też, że w tym opowiadaniu nic nie jest do końca jasne. 


    Opowiadaniem, które najbardziej podobało mi się z całego tomu jest "Pies i królik" Kelly Andrew. Kiedy Bunny Bunsall był dzieckiem wróżka przepowiedziała mu, że biały królik doprowadzi go do zguby. Po latach, kiedy Bunny jest dorosły i studiuje na renomowanej uczelni, spotyka tajemniczą dziewczynę, która od początku go fascynuje. W tym samym czasie zaczyna prześladować go............biały królik. To opowiadanie jest naprawdę świetne, ponieważ zawiera wszystkie elementy, które według mnie "robią robotę" - złowroga przepowiednia, niewytłumaczalne zjawiska i zabójczy sekret. Tutaj idealnie pasuje powiedzenie z jednej z książek Agathy Christie "Słonie mają dobrą pamięć": Stare grzechy rzucają długie cienie. W tym opowiadaniu jest też sporo niejednoznaczności - tak naprawdę do końca nie wiadomo co się tutaj stało. Jednak sposób w jaki doszło do wymierzenia sprawiedliwości jest naprawdę genialny. 


    W "Domu X" J.T.Ellison mamy do czynienia z przerażającą tajemnicą. Elitarna szkoła dla dziewcząt. Mię, nową nauczycielkę, dręczy wielki niepokój, ponieważ w jej nowym miejscu pracy dzieje się coś złego - jedna z dziewcząt rzekomo popełniła samobójstwo, a jedna z nauczycielek umarła w tajemniczych okolicznościach. Jakie sekrety skrywają te "szacowne mury"? Muszę przyznać, że to jedno z niewielu opowiadań, przez które ciarki mi przeszły po plecach. W tym opowiadaniu mamy przedstawioną narrację z perspektywy dwóch osób - nowej nauczycielki i uczennicy, co tutaj doskonale się sprawdza. Dopiero zaczynamy wkręcać się w fabułę i nagle zostajemy dosłownie znokautowani. Tajemnica elitarnej szkoły jest naprawdę zabójcza i zakończenie opowiadania potrafi przerazić. Autorka potrafi pobudzić wyobraźnię i konstruuje intrygę naprawdę w doskonały sposób. 


    Wyróżniającym się opowiadaniem są "Cztery pogrzeby" Davida Bella. Na jednym ze znanych uniwersytetów dochodzi do tragedii - młody student zabija cztery osoby i popełnia samobójstwo. Wiele osób obwinia o to jednego z profesorów - doktora Buckleya, któremu młody człowiek zwierzył się ze swoich problemów, jednak ten nie wziął tego wszystkiego na poważnie. Mimo wielkiej niechęci ze strony społeczności, profesor Buckley postanawia wziąć udział w pogrzebach ofiar. Chciałam napisać o tym opowiadaniu, chociaż nie jest ono do końca tym, czym się zajmuję. Jest to bardziej dramat, opowieść o ludzkiej tragedii, niż kryminał. Jednak bardzo interesuję się true crime i nieraz zastanawiałam się co tak naprawdę kieruje takimi osobami, które postanawiają po prostu urządzić masakrę na niewinnych ludziach. Oczywiście najbardziej znaną tego typu sprawą jest strzelanina W Columbine, o której przeczytałam chyba wszystko co jest dostępne. I bardzo ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, co tymi ludźmi kieruje. Może nawet nie ma na to odpowiedzi. Jednak autor tego opowiadania nie poszukuje odpowiedzi, ale pokazuje jak bardzo czyn jednej osoby może wpłynąć na inne - szczególnie te z jego najbliższego otoczenia, ponieważ one też pośrednio stają się jego ofiarami. To opowiadanie jest bardzo przejmujące i pokazuje inny aspekt ludzkiej tragedii, dlatego też uważam że warto się zapoznać. 


    Bardzo podobało mi się też opowiadanie "Fobos" Tori Bovalino. Mila desperacko pragnie dołączyć do ekskluzywnego bractwa studenckiego. Nie pochodzi z bogatej rodziny i jest do dla niej wielka szansa na świetlaną przyszłość. Jednak nie spodziewa się jak strasznej próbie zostanie poddana. To opowiadanie przedstawia tajemnicze bractwo studenckie, którego przyszli członkowie poddawani są ciężkim próbom. Uwielbiam takie klimaty i ten temat chciałam podjąć w kolejnym poście. Tajemne stowarzyszenia od wieków rozpalają wyobraźnie i tutaj jest to naprawdę świetnie przedstawione. Do czego zdolny jest człowiek, aby osiągnąć swój cel? Jak cienka jest granica, której wydaje nam się, że nigdy nie przekroczymy? Czego sami nie wiemy o sobie? To opowiadanie próbuje odpowiedzieć na te pytania i bardzo podoba mi się w jaki sposób autorka podeszła do tematu. Trzeba też przyznać, że zakończenie robi wrażenie - nie do końca jasne są motywy jakie przeświecają jednemu z głównych bohaterów. To autorka już pozostawia nam do oceny. 


    "W tych szacownych murach" to naprawdę ciekawy zbiór opowiadań. Dla fana motywu dark academia to oczywiście pozycja obowiązkowa. Ja sama chyba byłam niejako fanką tego motywu, zanim on w ogóle powstał, jednak wolę opowiadania typowo o charakterze kryminalnym, bądź nadprzyrodzonym, dlatego też nie wszystkie przypadły mi do gustu. Na przykład dosyć rozczarowało mnie opowiadanie M.L.Rio, czyli autorki "A jeśli jesteśmy złoczyńcami", o której pisałam poprzednio. Jakoś brakowało mi w nim ikry. Inne opowiadania to raczej dramaty, albo romanse, przynajmniej w większości. Nie to żebym miała coś przeciwko tym gatunkom, po prostu preferuję coś innego. Jednak naprawdę warto po tą książkę sięgnąć - jej treść wciąga, ma ciekawy klimat, porusza interesujące tematy i jest różnorodna, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 


Ciąg dalszy nastąpi...



    Jeżeli macie ochotę poczytać więcej o motywie "dark academia" serdecznie zapraszam:



Bibliografia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NATASHA PRESTON "PRAWDA CZY WYZWANIE"

    Dzisiaj kolejna powieść znanej pisarki thrillerów Young Adults Natashy Preston pt. "Prawda czy wyzwanie" . Muszę przyznać, że ...