czwartek, 8 sierpnia 2024

PRZEWODNIK PO ZBRODNI WEDŁUG GRZECZNEJ DZIEWCZYNKI

 


       "Cześć, Ravi [...] Jestem Pippa Fitz-Amobi [...] pomyślałam, że może mógłbyś odpowiedzieć na kilka pytań. Na jaki temat? [...] Tego, co wydarzyło się pięć lat temu [...] -Po co? - wyrzucił z siebie. - Ponieważ myślę, że twój brat tego nie zrobił. I zamierzam to udowodnić" - to cytat z książki Holly Jackson pt. "Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki". Małym angielskim miasteczkiem wstrząsa tragedia - piękna i lubiana przez wszystkich nastolatka Andie Bell znika bez śladu, a jej chłopak Sal przyznaje się do morderstwa i popełnia samobójstwo. Kilka lat później ambitna prymuska Pip Fitz-Amobi ma wątpliwości co do takiego przebiegu wydarzeń. W ramach szkolnego projektu postanawia przeprowadzić śledztwo i dowiedzieć się prawdy. Pomaga jej w tym Ravi Singh brat zmarłego Sala, który nie wierzy w jego winę. Kiedy Pip i Ravi zagłębiają się w śledztwo, odkrywają wiele mrocznych sekretów jakie skrywa małe, senne miasteczko. Czy uda im się dotrzeć do prawdy? I jak bardzo okaże się ona brzemienna w skutkach?
    Na tę książkę trafiłam podczas mojej fazy na literaturę Young Adult. Jak pisałam już wcześniej poszukiwałam trochę lżejszych thrillerów, ponieważ nie przepadam za brutalnością. Właśnie w ten sposób udało mi się odkryć kilka ciekawych książek, w tym m.in. wyżej wymienioną. I przyznaję, że pochłonęłam ją jednym tchem. 


    Dużą zaletą i tym co odróżnia tą książkę od innych tego typu jest jej forma - mamy tutaj nie tylko standardową fabułę, ale też dodatkowe elementy. Przede wszystkim poznajemy zapiski dziennika Pip, stenogramy z wywiadów, screeny rozmów na komunikatorach, transkrypcje z przesłuchań, maile i mapy, a więc całkiem profesjonalny materiał śledczy. Dzięki temu mamy wrażenie, że oto jest nam przedstawione prawdziwe śledztwo. Nasza bohaterka prowadzi tą dokumentację naprawdę rzetelnie i oczywiście dokonuje jej analizy, aby dojść do prawdy. Bardzo mi się to podobało, ponieważ lubię konkrety, a nie lubię tak zwanego "lania wody". Autorce udało się sprawić, że czytelnik aktywnie uczestniczy w śledztwie.


    Kolejnym mocnym punktem tej książki są postacie, a w szczególności Pip i Ravi. Oni oboje od razu budzą sympatię: Pip jest inteligenta, wrażliwa, empatyczna, ale też odważna, a Ravi mimo swojego cierpienia nie poddaje się i postanawia zrobić wszystko, aby oczyścić imię swojego brata. Postacie drugoplanowe też są bardzo ciekawe, a w szczególności ofiara Andie Bell, która okazuje się być nie do końca taką osobą za jaką powszechnie ją uważano. 
    Oczywiście sama intryga jest na wysokim poziomie - tajemnica, którą muszą rozwikłać nasi bohaterowie jest mocno skomplikowana i bogata w wątki poboczne, które sprowadzają naszych detektywów-amatorów na fałszywe tory. Autorka naprawdę potrafi zmylić czytelnika - kiedy już myślimy, że jesteśmy na dobrym tropie okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Poza tym jest sporo podejrzanych, a dodatkowo wszyscy dziwnie się zachowują. Dlatego też mamy naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Przy okazji zostają podjęte tutaj ciężkie, ale bardzo ważne tematy. Zakończenie jest naprawdę zaskakujące i stanowi niezły zwrot akcji. Książka jest świetna i nie mogłam się od niej oderwać. Kiedy skończyłam ją czytać prawie od razu sięgnęłam po kolejną część. 

        Dlatego też bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że na podstawie książki powstał serial, który od sierpnia miał być dostępny na platformie Netflix. Oczywiście jak zawsze przy adaptacji książek miałam obawy - często jest tak, że twórcy niestety potrafią "skopać" nawet najlepszą fabułę. Poza tym czytając wcześniej książkę ma się już pewne wyobrażenie co do jej treści i czasem można się rozczarować. Jak było tym razem?


        Pierwszy sezon serialu składa się z sześciu odcinków i jest dostępny na Netflixie od 1 sierpnia. Fabuła prezentuje się tak jak w książce, czyli Pip Fitz-Amobi (Emma Myers) stara się rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia nastolatki. Muszę przyznać, że serial naprawdę mi się podobał. Po pierwsze twórcy naprawdę starali się trzymać książki i jej fabuła jest bardzo dobrze oddana. Wiadomo, książka jest o wiele bardziej obszerna i nie wszystko można było zawrzeć w serialu, ale najważniejsze wątki są pokazane. Do tego są przedstawione tak jak powinny być. Po drugie - casting. Wiem, że wiele osób narzekało na obsadzenie Emmy Myers, czyli gwiazdy serialu "Wednesday", w roli głównej i ja również byłam sceptycznie nastawiona, ponieważ trochę inaczej wyobrażałam sobie Pip. Jednak muszę przyznać, że aktorka naprawdę bardzo dobrze poradziła sobie w tej roli. Pokazała jednocześnie determinację i delikatność głównej bohaterki. Fajnie w swojej roli wypadł także Zain Iqbal, jako Ravi Singh. Uważam, że jest to bardzo wyrazista postać, a aktor pokazał, że jego Ravi ma dużo do powiedzenia, Poza tym tutaj naprawdę widać jak Ravi cierpiał po stracie brata i jak duży wpływ miało to na niego i jego rodzinę. Na oklaski moim zdaniem zasługuje też Henry Ashton wcielający się w rolę Max Hastingsa, który w świetny sposób pokazał jaką jego bohater jest szumowiną. Naprawdę tak sobie wyobrażałam tę postać. Ogólnie postacie drugoplanowe też są dosyć dobrze pokazane, chociaż przyjaciele Pip poza Carą (Asha Banks) są trochę bezbarwni. Jednak jak już mówiłam nie da się wszystkiego zmieścić w sześciu odcinkach. Po trzecie muzyka - była naprawdę nastrojowa i klimatyczna i bardzo podkreślała atmosferę. Było kilka starszych kawałków i to mi się bardzo podobało. Po czwarte krajobrazy - jest to małe angielskie miasteczko, które jest bardzo urokliwe. Ma przepiękną architekturę i jest otoczone przez wspaniale wyglądające lasy. Uwielbiam brytyjskie seriale, których akcja dzieje się w małych miasteczkach jak np. "Morderstwa w Midsomer", "Agatha Raisin", czy "Ojciec Brown" właśnie ze względu na ten fantastyczny klimat. Jedyne do czego mogłabym się tutaj trochę przyczepić to akcja - moim zdaniem powinna być trochę bardziej dynamiczna - jest to śledztwo w sprawie morderstwa, a bohaterowie dużo czasu spędzają na siedzeniu na kocyku i gadaniu. Jednak to aż tak bardzo nie przeszkadzało mi w odbiorze. Ogólnie twórcy serialu naprawdę nieźle się spisali i muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na kolejny sezon, który mam nadzieję powstanie, ponieważ są jeszcze dwie książki (a nawet trzy licząc prequel) do zekranizowania. Dlatego też z całego serca polecam przeczytać książkę i obejrzeć serial. Myślę, ze nie będziecie zawiedzeni. 




    Bibliografia:
  1. H.Jackson, Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki, Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o., Warszawa 2024, można kupić np. tu: https://www.empik.com/przewodnik-po-zbrodni-wedlug-grzecznej-dziewczynki-jackson-holly,p1227809234,ksiazka-p lub tu: https://bonito.pl/produkt/przewodnik-po-zbrodni-wedlug-grzecznej-dziewczynki
  2. Filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

YRSA SIGURÐARDÓTTIR "ZNIKĄD POMOCY"

        Jak już wiele razy wcześniej mi się zdarzyło, na książki Yrsy Sigurðardóttir (islandzkiej pisarki) trafiłam przypadkiem. Pierwszą je...