Już jutro Wigilia, a więc mamy idealną atmosferę do czytania nastrojowych opowieści o duchach. Jak co roku przychodzi nam z pomocą Wydawnictwo Zysk i S-ka, które już znane jest ze zbiorów opowiadań o tematyce nadprzyrodzonej. Tym razem mamy pięknie wydany zbiór jedenastu opowieści o duchach klasycznych autorów, czyli to co ja lubię najbardziej. Dla mnie nie ma nic lepszego niż klasyczne "opowieści wigilijne" - mają fantastyczny klimat. Szczerze, to już nie mogłam doczekać się kolejnej książki o duchach na Święta. Można zauważyć, że grafika na tym tomie trochę różni się od poprzednich, ale nadal jest to bardzo piękna, świąteczna okładka. Ale oczywiście nie ocenia się książki po okładce, dlatego też chciałam jak zawsze po krótce omówić opowiadania, które najbardziej przypadły mi do gustu.
Pierwszym opowiadaniem jest "Duch na rozstajach" Fredericka Manleya. Wesołą imprezę z okazji Świąt przerywa krzyk przerażenia. Do domostwa Andy'ego Sweeny'ego wpada przerażony wędrowiec. Młody człowiek opowiada niesamowitą historię o tym, jak na rozstaju dróg spotkał tajemniczego osobnika i ledwo uszedł z życiem. Jest to klasyczna opowieść, a może nawet bardziej podanie, o spotkaniu, w którym człowiek w pewnym stopniu jest kuszony przez napotkaną tajemniczą osobę. Oczywistym jest, że zagubiony wędrowiec wcale nie napotkał ducha, w klasycznym jego rozumieniu, ale coś zupełnie innego. Opowiastka ta stanowi swojego rodzaju ostrzeżenie - jeśli w ciemnej głuszy napotkacie dziwnego jegomościa, który chce z wami zagrać w karty, zdecydowanie się nie zgadzajcie. Jak wiadomo hazard to samo zło 😁.
Z opowiadaniami Mrs J.H.Riddell mieliśmy już do czynienia w poprzednich tomach i zawsze robiły bardzo dobre wrażenie. Myślę, że warto zwrócić uwagę na to pt. "Bukiew". Kiedy pewien człowiek postanawia wynająć gospodarstwo o nazwie Bukiew, nie spodziewa się, że jest ono owiane złą sławą, bowiem poprzedni dzierżawca zniknął bez śladu. Nowy właściciel szybko przekonuje się, że na terenie jego posiadłości kryje się mroczna tajemnica. Jeśli chcemy klasycznej opowieści o duchach, to właśnie tutaj ją znajdziemy. Mamy tu wszystko - tajemnicze zniknięcie, dziwną obecność, sekrety, które bardzo chcą wyjść na światło dzienne. Do tego fantastyczna atmosfera nawiedzonego domostwa. Wraz z naszym bohaterem coraz mocnej zagłębiamy się w tajemnicę, która wciąga bez reszty. Jest to idealne opowiadanie na mroźne, zimowe wieczory.
Interesujące jest również opowiadanie W.F.Harveya pt. "Pięciopalczaste monstrum". Eustace Borlsover dostaje tajemniczą przesyłkę. Nie wie, że ma ona związek z dziwnym zachowaniem jego wuja. Staruszek przed śmiercią zaczął się osobliwie zachowywać, co nie od razu zwróciło uwagę Eustace'a. Teraz jednak przyjdzie mu się zmierzyć z prawdziwym koszmarem. Przyznam szczerze, że to opowiadanie bardzo mnie zadziwiło - pierwszy raz mam do czynienia z takim nawiedzeniem. Jest to na pewno bardzo ciekawy i niecodzienny pomysł. Mimo, że potwór przedstawiony w tym opowiadaniu jest jak najbardziej straszny, to jednak czytając miałam przed oczami jednego z bohaterów "Rodziny Addamsów" i nic nie mogłam na to poradzić 😁. Jednakże nie przeszkadzało mi to w odbiorze, wręcz przeciwnie - opowiadanie bardzo mi się podobało. Dodatkowo jest to jedno z tych, które pozostawiają więcej pytań, niż odpowiedzi i autor pozostawia resztę naszej wyobraźni.
Iście amerykański, kolonialny klimat mamy w opowiadaniach Ellen Glasgow. Swoją podróż po Stanach Zjednoczonych rozpoczynamy od opowiadania "Szepczące liście". Młoda dziewczyna odwiedza dom swojej matki, głęboko na amerykańskiej prowincji. Wkrótce dowiaduje się, że jest on owiany złą sławą i nikt nie chce tam pracować. Uwagę naszej bohaterki zwraca syn jej kuzyna, wokół którego skupiają się tajemnicze wydarzenia. To opowiadanie jest bardzo klimatyczne - stary dom na odludziu, rodzina żyjąca z daleka od sąsiadów, dziwnie zachowujące się dziecko. Jednak nie jest to typowe opowiadanie grozy - mamy tutaj bardziej do czynienia z głębokimi uczuciami jak poczucie straty, lojalność, miłość i obietnica, która przetrwa nawet śmierć. Te emocje potrafią tak głęboko zakorzenić się w danym miejscu, że na zawsze odciskają na nim piętno, a tylko nieliczni, ci o wrażliwych duszach są w stanie je dostrzec.
Trochę inny charakter ma kolejne opowiadanie tej autorki, czyli "Jordan's End". Młody lekarz przybywa do tytułowej posiadłości wezwany przez panią domu. Okazuje się, że jej mąż jest w bardzo kiepskim stanie - w jego rodzinie choroby psychiczne są dziedziczne. Jednak wkrótce pacjent umiera w tajemniczych okolicznościach. To opowiadanie również nie jest typowym opowiadaniem o duchach, jednak zasługuje na wspomnienie ze względu na niesamowity klimat - dom na odludziu, stary odosobniony ród dotknięty szaleństwem i tajemnicza śmierć. Właśnie ta śmierć jest ciekawą zagadką do rozwiązania - czy mamy tu do czynienia z racjonalnym wyjaśnieniem, czy może kryje się za tym coś więcej? Autorka w umiejętny sposób potrafi pobudzić wyobraźnię czytelnika. Jest to krótkie, ale treściwe opowiadanie, dzięki któremu dajemy się ponieść niesamowitemu nastrojowi.
"Duch na rozstaju dróg" to kolejna udana antologia o duchach. Jest to zbiór klasycznych opowiadań, jednak każde z nich przedstawia inną, ciekawą historię. Dzięki temu możemy spojrzeć na zjawiska nadprzyrodzone z różnych perspektyw. Dzięki tej książce mamy okazję przenieść się w inny, niesamowity świat. Odwiedzamy nawiedzone domostwa, rozwiązujemy zagadki z przeszłości, czujemy gęsią skórkę uciekając przez straszliwym potworem oraz rozważamy dylematy moralne. A to wszystko w mroźnym, zimowym klimacie. Wieczór wigilijny to szczególny czas, w którym właśnie dzieje się wszystko, co uduchowione. Myślę, że właśnie na tym polega niesamowitość Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też właśnie na ten czas idealnymi opowieściami są te o duchach. Myślę, że ta książka będzie idealna na nastrojowy, świąteczny wieczór. Jeśli ktoś ma czas i chęć otulić się kocykiem i przenieść się w inny świat, to serdecznie polecam.
Ja ze swojej strony chciałam wszystkim życzyć radosnych, nastrojowych, spokojnych i udanych Świąt. Niech każdy dzieli się też tą radością z najbliższymi i czerpie z pięknego nastroju pełnymi garściami. Wesołych Świąt.
Bibliografia:
- Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2024, można kupić np. tu: https://www.empik.com/duch-na-rozstaju-drog-bozonarodzeniowa-antologia-opowiesci-niesamowitych-opracowanie-zbiorowe,p1529781128,ksiazka-p?fromSearchQuery=duch+na+rozstaju+dr%C3%B3g lub tu: https://bonito.pl/produkt/duch-na-rozstaju-drog-bozonarodzeniowa-antologia-opowiesci-niesamowit
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz